Na konferenciji za novinare na temu Pelješkog mosta koji je u nedavno predstavljenoj Studiji izvedivosti dobio najviše bodova u konkurenciji sedam mogućih rješenja za povezivanje juga s ostatkom zemlje, Šimac Bonačić je istaknula kako nema nikave obmane oko gradnje mosta bez obzira što aplikacija Europskoj komisiji još nije podnesena.
"Most će se napokon graditi. Novac je osiguran i tu nema obmanjivanja. Vlada je osigurala 330 milijuna eura iz europskih fondova za projekte cestogradnje za razdoblje 2014. - 2020. i sama odlučuje u koje projekte ide taj novac. Svakako u gradnju Pelješkog mosta, a na isti način se već neko vrijeme gradi Zračna luka Dubrovnik", rekla je Šimac Bonačić koja je odgovarajući na novinarsko pitanje komentirala i nedavne izjave glasnogovornika EK Jakuba Adamowicza koji je izjavio kako hrvatska strana još nije podnijela službeni zahtjev.
EK DEMANTIRA MILANOVIĆA: 'To su samo hrvatska očekivanja'
"Točno je, zahtjev nije predan. Mi smo u proceduri kojom ćemo doći do aplikacije koja će ići po protokolu u zadnjem kvartalu ove godine. Sad nam slijedi Studija utjecaja na okoliš, zatim sukladno tim rezultatima izmjene i dopune dozvola, priprema daljnje projektne dokumentacije pa prijava projekta za sufinanciranje", rekla je Šimac Bonačić.
Komentirajući razne navode i prijedloge oko možebitnog imena budućeg mosta, Šimac Bonačić je istaknula kako bi on trebao nositi ime Pelješki most.
Mazanje očiju
"Bitno je da se taj most ne zove Potemkin, a politikanti iz HDZ-a su znali da je njihovo glasačko tijelo drugačije pa su im mazali oči jer novca za taj projekt nije bilo. Pelješki most je sasvim prihvatljivo ime i od početka je stavljen taj naziv", rekla je Šimac Bonačić.
Na novinarski upit što znači da je "glasačko tijelo HDZ-a drugačije", Šimac Bonnačić je odgovorila kako to treba pitati HDZ. "To treba pitati HDZ, jer sjetite se koliko su puta otvarali gradilišta i koliko su puta stavili kamene temeljce, oni na taj način ponižavaju svoje biračko tijelo", rekla je.
"Most je naslijeđen i financijski i tehnički predimenzioniran. Od 2005. godine pa sve do 2012. kada su raskinuti ugovori s izvođačima radova nije bio realiziran. Financijska sredstva za završiti takav projekt nisu bila osigurana i bilo je nužno raskinuti ugovore. SDP je obećao gradnju mosta kad je gospodarstvo to moglo podnijeti i kad je osiguran novac", rekla je Šimac Bonačić te istaknula kako "se ne može muljati s administracijom EU."
Saborski zastupnik SDP-a Mladen Marelić također obrušio se na HDZ rekavši kako nisu ništa radili na pitanju izgradnje mosta kojeg su koristili u predizborne svrhe. "Odštetni zahtjev tvrtki koje su izvodile radove na Pelješkom mostu bio je veći od 300 milijuna kuna. Ova Vlada je je u svibnju 2012. godine postigla nagodbu i umjesto 331 milijun kuna, dogovoreno je 168 milijuna kuna", rekao je Marelić. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook