Iako se na aktualnom prijepodnevu pojavio ministar Marić pokraj novinara je protrčavao. Izbjegao je objasniti na koji način je odredio vrijednost kuće za odmor u svojoj imovinskoj kartici. Jer po njemu ona vrijedi tek 850.000 kuna.
Prosječna cijena takve nekretnine, prema Filipu Borovcu, agentu za nekretnine, vrijedi između 250 i 400 tisuća eura. Ili u kunama - minimalno milijun više nego što to tvrdi ministar Goran Marić.
I sami smo odlučili provjeriti cijene sličnih nekretnina na moru. Kuća u Baškoj vodi, upola manja od kuće ministra Marića, udaljena je od mora 170 metara, ali cijena joj je milijun i sto tisuća kuna.
Marićeva kuća u imovinskoj kartici nalazila se i 2013. godine, a tada je navedeno da ima 155 metara četvornih, a danas je ona 90 kvadrata veća. No vrijednost za ministra je ista. Kako je to moguće pitali smo i u Ministarstvu.
''Sukladno člancima 8. i 9. Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 26/11, 12/12, 124/12, 48/13,~57/15), danom stupanja na dužnost, podnio sam izvješće Povjerenstvu s podacima o svojoj imovini te imovini svoje supruge. Sve promjene koje su u međuvremenu nastajale sam prijavljivao što ću i ubuduće činiti sukladno Zakonu'', priopćeno je iz Ministarstva.
Čak ako se uzme u obzir da je kuća kupljena 2012. godine i da su porasle cijene nekretnina, teško da su porasle baš toliko.
No, nije samo cijena sporna. Ministar Marić kuću je kupio od Zvonka Šarića, direktora tvrtke koja je kupila vilu u kojoj se nalazio ured Stjepana Mesića. Vila na Šalati imala je početnu cijenu od 6 milijuna i 200 tisuća kuna. Prodana je za 5 i pol milijuna kuna.
Dosta je nelogičnosti oko vrijednosti vikendice ministra Marića. Tržišna cijena u odnosu na onu koju je ministar prijavio iz kupoprodajnog ugovora je veća.
To pokazuje da je ovo nesređena zemlja u kojoj institucije možda imaju izmijenjene baze podataka, ali očito je da su one šuplje. Primjerice Gruntovnica i Zemljišna knjiga nisu dobro umrežene. Ministar je iskoristio sve rupe u mnogim hrvatskim zakonima. Mnogi koji se razumiju u tu problematiku kažu da takvih slučajeva vjerojatno ima na stotine među državnim dužnosnicima.
S takvim bi se slučajevima trebala baviti državna uprava koja ne smije izlaziti na teren. No Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ne može izići na procjenu. Samo na dojavu mogu tražiti dodatno pojašnjenje. Potom se procjenjuje otvara li se ili ne slučaj.
Povjerenstvo je zapravo utvrdilo neka načela - česte promjene na tržištu nekretnina, pad ili rast cijena, dužnosnici ne trebaju stalno prijavljivati, ali prenamjenu zemljišta ili dogradnju objekata Povjerenstvo će ispitivati i vidjeti je li došlo do nesklada imovine.
Ministar Marić morat će se pisanim putem očitovati o svim detaljima kupnje vikendice.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr