Pitanje o cijenama nikome nije drago, a rast koji se bilježi na godišnjoj razini, od 4 posto, sigurno nije izuzetak. Iako mnogi smatraju da je poskupilo gotovo sve, najviše građani ističu poskupljenje osnovnih namirnica poput kruha i mlijeka.

"Meni se čini da je baš sve otišlo gore, pa hrana najviše. Kruh, mlijeko, ono što najviše kupujemo“, kaže Antun iz Zagreba. "Kruh, peciva, skupo je sve. Kao umirovljenik ne znam kako živim uopće“, dodaje Ljubica.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku za siječanj ove godine, cijene hrane i dalje rastu. Primjerice, ako usporedimo cijene 10 osnovnih namirnica iz siječnja prošle godine, one su tada iznosile 23,88 eura, dok su ove godine te iste namirnice u prosjeku skuplje za 11 posto, odnosno 26,52 eura.
"Za očekivati je da će se rast cijena ipak usporiti, ali zabrinjavajuće je da dok u Europi cijene hrane padaju, u Hrvatskoj imamo neprekidan rast posljednjih nekoliko godina“, komentira Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.
Cijene energenata, poput struje i plina, stabilizirale su se, dok se troškovi stanovanja i dalje povećavaju. "Troškovi stanovanja moraju rasti jer su trenutno vrlo niski. U velikim gradovima troškovi komunalnih naknada ne mogu pokriti ni osnovno održavanje infrastrukture“, napominje ekonomski analitičar Damir Novotny.
Međutim, nije sve poskupilo. Cijene paketa telekomunikacijskih usluga pale su za 13,6 posto, dok su odjeća i obuća zabilježile pad od 1,7 posto. Možda to nije dovoljno da ublaži sve druge troškove, ali je svakako pozitivna vijest za potrošače.
This browser does not support the video element.