Hrvatska ispod europskom prosjeka

Država prevencijom kreće u obračun s maloljetnom delikvencijom

Slika nije dostupna
Nacionalnim programom za mlade država će preventivno i edukativno nastojati spriječiti trend porasta maloljetničkog nasilja, a u izradi i provedbi toga programa, koji će se već idućega tjedna naći u Vladinoj proceduri, sudjelovat će sva ministarstva i lokalne zajednice.

Iako je Hrvatska po stopi maloljetničkog kriminala ispod europskog prosjeka, službeni podatci nisu odraz realnog stanja, rekao je danas na predstavljanju novog programa novinarima ravnatelj policije Vladimir Faber. 'Sto posto prijavljuju se samo teška kaznena djela, dok siva zona ostaju razni oblici psihičkih i fizičkih zlostavljanja koji prednjače u maloljetničkom nasilju, a od kojih se po procjenama prijavljuje samo 20 posto', ustvrdio je Faber.

Cilj nam je ući i u tu 'sivu, neprijavljenu zonu', senzibilizirati maloljetnike i roditelje kako bismo došli do realnih pokazatelja kao preduvjeta za daljnje djelovanje, rekao je ravnatelj policije. Istaknuo je i da će se policija prvenstveno orijentirati na prevenciju i edukaciju, a tek manjim dijelom na represiju.

Nasilje spriječiti preventivnim mjerama

Trend porasta maloljetničkog nasilja u Ministarstvu unutarnjih poslova nastojat će se spriječiti restrukturiranjem policije i osnivanjem Odjela za prevenciju. S promjenama će se krenuti već ovoga mjeseca, a konkretni rezultati trebali bi biti vidljivo do kraja godine kada će se Vladi podnijeti izvješće o rezultatima programa.

'Policija ima ograničene ovlasti, ali u sinergiji s ostalim čimbenicima - od lokalne zajednice do inspekcija, može se učiniti puno na detektiranju okupljališta i zatvaranju problematičnih lokala', rekao je Faber.

Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor najavila je cijeli niz aktivnosti iz sektora svoga ministarstva koje će biti i koordinator provedbe Nacionalnog programa za mlade. Među ostalim, osnovat će se Obiteljski centri u svim županijskim središtima koji će provoditi prevenciju nasilja i edukaciju maloljetnika i roditelja, a promijenit će se i niz propisa i zakona o izvršavanju sankcija maloljetnicima u kaznenim i prekršajnim postupcima, najavila je Kosor.

Kroz taj program poticat će se i kampanja 'Trebam ljubav' protiv tjelesnog kažnjavanja djece, koju će se, kako je rekla, nastojati promovirati i na nogometnoj utakmici u subotu između reprezentacija Ukrajine i Hrvatske emitiranjem spota kampanje na stadionu. U provedbi programa sudjelovat će i Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi koje će osigurati psihoterapiju za žrtve nasilja, te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa koje će u prevenciju nasilja i edukaciju uključiti sve sudionike nastavnog procesa i roditelje učenika.

Kroz program poticat će se i kampanja 'Trebam ljubav' protiv tjelesnog kažnjavanja djece, koju će se, kako je rekla, nastojati promovirati i na nogometnoj utakmici u subotu između reprezentacija Ukrajine i Hrvatske emitiranjem spota kampanje na stadionu. Za provedbu projekta, čija će provedba početi već ovoga mjeseca, svako će ministarstvo restrukturiranjem i prenamjenom osigurati potrebna sredstva, a rezultati se očekuju već krajem ove godine kada će se podnijeti izvješće Vladi, rekla je potpredsjednica Kosor.

'Čim više mladih prijestupnika u kaznionici treba završiti školu'

Potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič obišla je danas Odgojni zavod Turopolje, jedinu kaznionicu za maloljetnike i mlađe punoljetnike i pritom izjavila kako je cilj Vlade da čim više štićenika u vrijeme izdržavanja kazni završi osnovnu ili srednju školu. Adlešič je istaknula da štićenike Zavoda treba naučiti osnovnim socijalnim vještinama koje su propustili u djetinjstvu i pomoći im da se zaposle kada izađu na slobodu.

U toj ustanovi mladići koji nisu pohađali osnovnu školu mogu proći tzv. sustav opismenjavanja, dok oni sa završenom osnovnom mogu izučiti i neka zanimanja. Po ubrzanom srednjoškolskom programu štićenici Zavoda mogu se osposobiti za zanimanja kao što su pomoćni kuhar, pizza majstor, bravar ili konobar. 'Godina njihova školovanja državu košta oko 3000 kuna i treba ih uvjeriti da završe obrazovanje', kazala je Adlešič.

Vršitelj dužnosti ravnatelja Uprave za zatvorski sustav Miroslav Mihoci kazao je da će Vlada u okviru reforme pravosuđa predložiti i promjene zakona kojima se uređuje kažnjavanje mlađih prijestupnika. U pripremi je tako i zakon o izvršavanju sankcija maloljetnika u kaznenom i prekršajnom postupku koji dosad nije postojao. Komentirajući stanje u Turopolju Mihoci je kazao da taj zavod nije prenapučen, no da bi u njegovu adaptaciju i izgradnju novih kapaciteta ipak trebalo uložiti oko pet milijuna kuna.

Trenutno je na odsluženju kazne 83 maloljetnika ili mlađih punoljetnika, od kojih su neki osuđeni za čak 50-tak kaznenih djela. U najvećem broju slučajeva riječ je o imovinskim deliktima poput krađa ili razbojstava, a prosjek izdržavanja kazne je godinu i pol.Inače, u Turopolje idu mladići kojima je dosuđeno najmanje šest mjeseci, a najviše tri godine kazne. Mlađi od 18 godina odvojeni su od onih starijih, a specifičnost ove ustanove je i da se vrijeme provedeno u njoj svima koji su zgriješili prije punoljetnosti naknadno briše iz kaznene evidencije. (Hina)