Ulaz prirodnog plina iz Rusije u transportni sustav Republike Hrvatske i dalje je potpuno obustavljen, ali jutros u hrvatski transportni sustav ulazi plin iz interventnog uvoza, izvijestili su Ministarstvo gospodarstva i Plinacro.
Jutros od 6 sati preko ulazne mjerne stanice Rogatec, na hrvatsko-slovenskoj granici, u transportni sustav Republike Hrvatske ulazi 42 tisuće prostornih metara prirodnog plina na sat. Radi se o interventnom uvozu u trajanju od tri dana koji je INA d.d. osigurala od njemačke tvrtke EON-Rurhgas.
Iz Ministarstva obrazlažu kako je poduzimanje tih mjera uslijedilo nakon što su današnje ekstremno niske temperature utjecale na porast potrošnje i stanje u plinskom sustavu te nakon što se određeni sudionici na tržištu plina nisu pridržavali do sada propisanih mjera ograničenja.
Ističu da je provođenje mjera 5. i 6. stupnja od 'temeljne važnosti za brzu stabilizaciju sustava i nastavak pouzdane opskrbe zaštićenih kupaca', odnosno pouzdane opskrbe kućanstava, bolnica, škola, dječjih vrtića i ostalih ustanova od posebnog javnog značaja.
Niske temperature i nepridržavanje uputa kao razlog poduzimanju mjera
'Od trenutka kad je Vlada Republike Hrvatske proglasila krizno stanje u opskrbi plinom, unatoč izostanku uvoza iz Rusije, poduzete mjere do danas su osiguravale stabilnost u sustavu. Međutim, ekstremno niske temperature, koje izravno utječu na stanje u plinskom sustavu te nepridržavanje određenih sudionika na tržištu plina odredbama iz planova za krizna stanja nisu dovele do očekivanih rezultata', navodi se u priopćenju Ministarstva.
>> Hrvatska ima plina za tri tjedna
Pritom se ističe kako je naročito teška situacija u Gradu Zagrebu gdje je, u odnosu na najavljene maksimume iz planova za krizna stanja, zabilježeno čak 10 postotno povećanje potrošnje.
>> Zbog hladnoće najviše upozorenje starijim osobama
Unatoč obvezi iz proglašenog 4. stupnja smanjenja isporuke plina industriji, trgovačkim centrima i ostalim kupcima koji nisu zaštićeni, danas je zabilježeno povećanje potrošnje plina u distribuciji i u Varaždinu, Osijeku te Vinkovcima.
'Stoga, ovim putem potrošače prirodnog plina i javnost obavještavamo da su nastupile okolnosti uslijed kojih do sada provedene mjere smanjenja opskrbe prirodnog plina za pojedine kategorije potrošača nisu dostatne za uravnoteženje plinskog sustava te će u svrhu daljnjeg smanjenja, odnosno obustava isporuke plina, od 10. siječnja 2009. godine u 8 sati nastupiti mjere 5. i 6. stupnja iz članka 6. Uredbe o sigurnosti opskrbe plinom (NN 112/08), neophodne za održavanje tlaka u sustavu koji nastaje crpljenjem plina iz akumulacije cjevovoda', izvijestili su iz Ministarstva.
Građani, budite racionalni
Ističu da je provođenje tih mjera od 'temeljne važnosti za brzu stabilizaciju sustava i nastavak pouzdane opskrbe zaštićenih kupaca' (u kategoriji zaštićenih kupaca su kućanstva, bolnice, škole, dječji vrtići i ostale ustanova od posebnog javnog značaja).
Ministarstvo i dalje apelira na građane da racionalno koriste sve raspoložive energente.
U daljnjim nastojanjima da se stabiliziraju uvjeti u sustavu na ovim ekstremno niskim temperaturama svaki sniženi stupanj u kućanstvima veliki je doprinos, ističe se u priopćenju Ministarstva koje u suradnji s hrvatskim operatorom plinskog transportnog sustava Plinacrom neprekidno prati stanje opskrbe tržišta prirodnog plina u Republici Hrvatskoj.
Inače, sukladno Uredbi o sigurnosti opskrbe prirodnim plinom, 5. stupanj smanjenja opskrbe podrazumjeva obustavu isporuke plina svim kupcima izravno priključenim na transportni sustav, izuzev HEP-a, dok 6. stupanj predviđa obustavu isporuka svim kupcima priključenim na distribucijski sustav, osim zaštićenim kupcima.
Kako se doznaje u Ministarstvu u provedbi mjera 5. i 6. stupnja vodit će se računa o svim tvrtkama koje bi zbog obustave isporuke plina mogle pretrpjeti štetu na postrojenjima, odnosno one će biti na tehnološkom minimumu.