Sredinom prosinca, dvadesetak dana nakon što je HDZ na parlamentarnim izborima 25. studenoga osvojio relativnu većinu od 66 zastupničkih mandata, 10 više od SDP-a, predsjednik Republike Stjepan Mesić Sanaderu je dao mandat i za sastav nove Vlade.
Tako je Ivo Sanader prvi hrvatski premijer koji je nakon
četverogodišnjeg mandata dobio priliku sastaviti i novu hrvatsku
Vladu.
Pregovori o novoj, koalicijskoj Vladi još uvijek traju i njen će
sastav po svemu sudeći biti poznat početkom iduće godine.
A jedno od značajnih pitanja i u tim razgovorima je Zaštićeni
ekološko-ribolovni pojas (ZERP) koji se, prema prošlogodišnjoj odluci Sabora, i za zemlje EU treba početi primjenjivati od 1. siječnja 2008.
Što se taj datum više približavao iz EU, posebno iz Italije i
Slovenije sve su izraženija bila i upozorenja Hrvatskoj da bi, ne nađe li se kompromis oko ZERP-a, mogao biti usporen i otežan proces pregovora, odnosno pristupanja Hrvatske EU.
A činjenica da u 2007. Hrvatska nije zatvorila ni jedno poglavlje pregovora s EU jedna je od težih i za samog premijera Sanadera.
To nije samo odgovornost Hrvatske, nego i EU i zemalja članica, izjavio je nedavno Sanader koji je pritom posebno apostrofirao Sloveniju koja je, kaže, nekoliko puta blokirala pregovore.
No, ova će godina ostati upamćena i kao godina velikog
vanjskopolitičkog uspjeha - 16. listopada Opća skupština UN-a izabrala je Hrvatsku za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti s dvogodišnjim mandatom koji počinje 1. siječnja 2008. godine.
Na unutarnjopolitičkom planu Vlada je nastavila rješavanje problema umirovljenika i zakonski regulirala povrat duga i za oko 44 tisuće korisnika obiteljske i najviših mirovina, kao i dodatka na mirovinu kako bi se poboljšao materijalni položaj tzv. novih umirovljenika.
Nastavljeni su i radovi na velikim infrastrukturnim projektima -
otvorene su nove dionice autocesta, započeli radovi na uređenju drugih cijevi tunela Mala Kapela i Sveti Rok, radovi na Pelješkom mostu, započeli radovi na plinofikaciji Like i Dalmacije, itd.
U privatizaciji s jedne strane veliki uspjesi, masovan odaziv građana na javnu ponudu dionica HT-a, prodaja 7 posto dionica Ine sadašnjim i bivšim zaposlenicima te kompanije, privatizacija velikih sustava kao što su sisačka i splitska Željezara, šibenski TLM, ali i dvije velike afere - KIM i Maestro.
Korupcijski skandal i uhićenje trojice potpredsjednika HFP-a bio je povod i saborskoj raspravi o radu Vlade i to na prijedlog 33
zastupnika HNS-a i SDP-a da se Vladi izglasa nepovjerenje zbog stanja u HFP-u.
Pod 'povećalom' Sabora našla su se i dvojica Sanaderovih ministara - ministar gospodarstva Branko Vukelić čiju je smjenu SDP tražio zbog afere Brodosplit, te ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin zbog čije je izjave o "praćenju servera" i stavljanju videosnimki na YouTube SDP zatražio osnivanje istražnog povjerenstva.
I sam početak 2007., zadnje godine mandata prve Sanaderove Vlade obilježilo je nekoliko afera - ručni sat, slučaj Cigelj, donošenje i brzo povlačenje tzv. "rukometnog zakona", a i godina završava aferom lov i objavom fotografija lova na kojima su i ministar Kirin i haaški optuženik Mladen Markač.
Statistika pak pokazuje da je Vlada premijera Sanadera u 2007.
održala 65 sjednica, a u četiri godine mandata članovi Vlade
'odradili' su 276 sjednica.
Tko će od sadašnjih Sanaderovih ministara sjediti i u novoj,
koalicijskoj Vladi znat će se početkom 2008. kada će se konstituirati i novi saziv Hrvatskog sabora pred kojega će Sanader izići sa sastavom i programom svoje nove Vlade.