Studentima se nude stipendije od 200 pa sve do 500 eura. Riječ je zapravo o džeparcu, jer studiranje na europskim fakultetima ne moraju dodatno plaćati, kao ni smještaj ili prijevoz. Ovakve razmjene sve su popularnije kod naših studenata. Broj mladih koji odlaze na europske fakultete u tri godine se povećao pet puta!
Razmjenu znanja, ali i putovanja, jedni zagrebački školarci dobili su zbog dobro napisanog europskog projekta.
'Naša škola sad već vrlo aktivno od 2010. godine koristi sve programe i do sada smo uspjeli povući 60 tisuća eura', rekla je Vanda Mitrović, koordinatorica međunarodnog programa u zagrebačkoj umjetničkoj gimnaziji.
>>Dubrovnik: Studenti na razmjeni iznijeli svoje delicije na stol i oduševili hrvatske kolege!
Uspješan europski projekt razmjenu je omogućio i španjolki Albi te zagrepčanki Klaudiji. 'Super je iskustvo, naučila sam više o vašoj kulturi, a i usavršila sam engleski', rekla je Alba.
A zahvaljući studentskoj razmjeni, Renata je pola godine provela na belgijskom sveučilištu. Uz stipendiju od tisuću eura na mjesec obogatila je i svoj životopis.
'Osim što sam upoznala puno ljudi, učila sam franucski i nizozemski, poboljšala svoj engleski', rekla je studentica novinarstva Renata Šimić.
Po rastu broja studenata koji su znanje potražili u Europi, Hrvatska je na prvom mjestu. No, pravo na novac europskih projekata nemaju samo studenti - iskoristiti ga mogu u svi u sustavu obrazovanja- od vrtića do odraslih.
Primjer je glazbena radionica za gluhe. 'Mi ne čujemo zvukove, ali osjećamo vribracije', rekao je Dušan Dođenović, polaznik radionice.
Novac iz europskog projekta omogućio je dolazak u Hrvatsku gluhim te nagluhim osobama iz sedam europskih zemalja. Hrvatska je priliku koju Europa nudi do sada dobro iskoristila - 96 posto ponuđenog novca pretvoreno je u brojne projekte.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook