U zamućenoj vodi Kata, koja je nedavno operirana, ne usudi se niti istuširati.
"Rekli su mi da se ne tuširam u toj vodi nego u kupovnoj", ispričala je Kata iz Privlake.
Kupovati vodu za piće, kuhanje i higijenu velik je izdatak mnogim mještanima Privlake.
"Nas je u obitelji šestero. Svaki dan teglim dvije boce od sedam litara, a redovito dobivam račune", ispričao je Josip Mičić.
Nakon 10 dana bez pitke vode u Privlaku je stigla cisterna ispred koje se odmah stvorio red.
Količina arsena je 10 puta veća od dopuštene
U vodi iz slavine ima svačega, što je i dokazala analiza osječkoga Zavoda za javno zdravstvo. Kad je čuo da voda više nije za piće, općinski vijećnik Anto Stojanović o svom je trošku analizirao vodu iz svoje slavine.
"Osjećao sam dužnost da to odradim. Po europskim standardima dozvoljeno je 10 posto arsena, a mi ga imamo 90,9 posto", rekao je Stojanović.
Podsjećamo, prema rezultatima analize Zavoda za javno zdravstvo, najmanje 26 hrvatskih vodovoda isporučuje vodu s nedopuštenim količinama arsena.
Radovi na vodovodu tek trebaju početi
Teško je prognozirati koliko će dugo mještani Privlake ovisiti o cisterni. Trajno rješenje problema može donijeti tek priključak Privlake, ali i okolnih sela, na regionalni vodovod.
"Nažalost, postupak javne nabave je trajao gotovo 10 mjeseci. Ovih je dana potpisan ugovor i cijevi su se počele dovoziti na trasu. Radovi počinju", rekao je Darko Galić, načelnik Privlake.
Nedavno su i građani Komletinaca otkrili da su 28 godina pili otrovnu vodu. Kao i tamo voda je u Privlakama sigurna samo za WC školjku.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr