Slovenska vlada odlučna je u namjeri da se granični spor riješi prije ulaska Hrvatske u EU, što znači da on više ne može biti 'zaleđen', tvrdi Slovenska televizija koja se poziva na svoje izvore.
Slovensko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je, kako dodaje Slovenska televizija, da će premijer Borut Pahor ojačati slovensku poziciju o granici nizom susreta s europskim čelnicima, dok se Hrvatskoj poručuje da umjesto da lobira u EU prihvati bilateralne razgovore sa Slovenijom, kako bi se granični prijepor konačno riješio.
Slovenska televizija podsjeća da su se stranke u koalicijskoj vladi premijera Boruta Pahora prije izbora obvezale da će se zauzeti za bilateralan način rješavanja graničnog pitanja po modelu 'parafiranog sporazuma' Drnovšek-Račan.
>> Slovensko ministarstvo objavilo kartu na kojoj je Piranski zaljev njihov
>> Tuerk drži da će izbor arbitra za hrvatsko-slovensku granicu biti težak
>> Rupel: Na slovensko-hrvatskoj kopnenoj granici dvadesetak spornih točaka
Međutim, sada je najizglednije, navodi Slovenska televizija, da se bilateralni susret s hrvatskom vladom na kojemu bi se našao 'kompromis' oko buduće granične crte održi uz prisutnost neke od velikih europskih država putem mirenja kakvo je nedavno predložio predsjednik Danilo Tuerk.
Kada je riječ o posredovanju ili postupku mirenja s Hrvatskom u pogledu granice, tu bi ulogu mogle preuzeti Njemačka ili Francuska, ne isključuje se niti Vatikan, a moguće je da bi se toga prihvatio i Robert Badinter kao predsjednik arbitražnog suda OESS-a, tvrdi Slovenska televizija pozivajući se na 'svoje informacije'.
O odnosima s Hrvatskom, u vezi sa sjednicom slovenskog parlamenta koji bi idućeg ponedjeljka trebao glasovati o pristupnom protokolu Hrvatske za uključenje u NATO, u četvrtak će raspravljati i vanjskopolitički odbor slovenskog parlamenta. Naime nacionalistički čelnik Zmago Jelinčič izjavio je da bi odluku trebalo odgoditi budući da je Hrvatska i dokumentacijom koju je poslala NATO savezu 'prejudicirala' granicu.
Slovenska televizija navodi da je slovensko ministarstvo vanjskih poslova opovrgnulo Jelinčičevu tvrdnju, ali da će se sjednica svejedno održati jer je za odgodu glasovanja o ratifikaciji i oporbena Slovenska pučka stranka.