Domaće je hrane na tržnicama sve manje. Ni ptice je se ne bi najele. Za kućne je proračune to novi trošak, no potrošačka košarica u najvećem maloprodajnom trgovačkom lancu, optimistični su, neće poskupjeti.
'Što se tiče cijena poljoprivrednih proizvoda, one će sasvim sigurno rasti kao posljedica suše, ne samo u Hrvatskoj, nego i šire, ali što se tiče cijena hrane, one neće nužno rasti', rekao je Damir Kuštrak, izvršni potpredsjednik Agrokora.
Dok smo završavali žetvu, cijena pšenice u Europskoj uniji već je bila 8 posto veća nego u Hrvatskoj. U Europi pogođenoj sušom narasla je i cijena prošlogodišnjeg kukuruza. u Europskoj je uniji skuplji čak 36 posto nego kod nas. 'Ako se količina smanji za pet posto u odnosu na potrošnju, tada cijene hrane mogu biti dvostruko veće', rekao je Stipan Bilić, stručnjak za poljoprivredu.
>> 'Zbog Vladine politike ćemo opet po 'špeceraj' u inozemstvo'
Cijena glavne stočne hrane u posljednjih se šest godina udvostručila. 'Cijeli lanac koji se nastavlja na kukuruz, proizvodnja stoke, mesna industrija i, na kraju, potrošači', dodaje Bilić.
A potrošači će ove godine biti ovisni o uvoznom mesu, povrću i voću. To što Hrvatska uvozi banane, i nije ništa čudno, međutim na uvoz ostalog voća prošle smo godine potrošili 210 milijuna dolara. Dovoljno smo proizveli jedino mandarina i jagoda.
Voćke je proljetos 'sredio' mraz, a sada dotukla suša. 'To će se na jesen sigurno odraziti na cijene jabuka, krušaka i šljiva', kaže Frane Ivković, iz Hrvatske voćarske zajednice. Vrijeme se ove godine očigledno nije 'nasmiješilo' ni proizvođačima, a još manje potrošačima.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.