U Maču je proljeće najvažnije godišnje doba. Što se uzgoji sada, kruh će donositi cijele godine. ''Ima nas tu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva koja, mogu reći, žive od toga. Treba se truditi, nema druge'', priča pčelar Radovan. Industrije nema pa tko želi ostati, sam mora stvoriti posao.
Od 90-ih godina je broj stanovnika pao za trećinu.
Najveći užitak mještanima je sajam subotom. Nije to samo prilika za zaradu, već i društveni događaj. ''Nedostaje nam kiosk, nemamo ga. Nedostaju javna dobra, prehrambena, nešto kao mesnica, i kino nam nedostaje'', rekao je Dragutin iz Mača.
To najviše osjećaju mladi, pa osnivaju sportske i kulturne udruge. U školi je pak 120 učenika. Prije rata bilo ih je oko 300. Kako bi zadržala mlade obitelji, načelnica Mladenka Mikulec gradi vrtić iz europskih sredstava. ''Ukupna vrijednost koju smo prijavili za izgradnju dječjeg vrtića je oko milijun eura. Ukupni kapacitet će biti za 50 djece'', kaže Mikulić.
Mještani žude za obnovom toplica
Da bi djeca u Maču i ostala, trebat će revitalizirati najveći biser ovog kraja. Kroz općinu Mače teče termalna voda, pa su još u 18. stoljeću ovdje otvorene Sutinske toplice. U njima se liječio i tvorac hrvatske himne, Antun Mihanović.
No, danas je objekt u privatnom vlasništvu i godinama stoji zapušten. Mještani žude za njegovom obnovom jer, kažu, to bi privuklo turiste, a njima bi mogli prodati svoje proizvode.
Zainteresiranih investitora za toplice ima, no odbijaju ih neriješeni imovinsko-pravni odnosi nad vlasništvom okolne zemlje.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr