Brazilac (45) je u Hrvatsku pokušao unijeti više od kilograma kokaina u čak 117 kapsula. "Količina koja je, preko kile, nije uobičajena. To je velika količina za nositi u tijelu", ističe kriminalist Dubravko Klarić.
Na avion se ukrcao u Sao Paulu, letio je preko Lisabona, da bi na kraju sletio u zagrebačku zračnu luku. Nije sve išlo po planu. Još u zraku prirodnim je putem istisnuo 24 kapsule.
"Mora dobro proračunati rutu kojom će krenuti i ne daj bog za njega kašnjenja zrakoplova ili nekog drugog prijevoznog sredstva, dogodi se da organizam sam krene izbacivat", dodaje Klarić.
Dok je trajao pregled na aerodromu, Brazilac je istisnuo još 31 kapsulu. U abdomenu je nakon toga ostala još 61 kapsula, utvrđeno je u KBC-u Zagreb gdje mu je pružena pomoć. Nije to prvi slučaj mula na Tuđmanu. Prošlog listopada pale su čak dvije.
This browser does not support the video element.
Brazilka (28) koja je stigla na graničnu kontrolu u zračnoj luci imala je jako malo prtljage, a nije nosila ni četkicu za zube. Tek kad je stigla RTG snimka - priznala je da u sebi nosi 76 kapsula čistog kokaina.
Nekoliko dana poslije - ista ruta, druga mula. 25-godišnja Brazilka više od kilograma kokaina nosila je ušivenog u odjeću.
"Za očekivati je da je prošlo možda još stotine takvih. Nikad ne možete znati sigurno. Ne bi se složio kad netko kaže da je Hrvatska u tome odredište i nekakva točka za ulaženje u Europu", kaže Klarić.
Sve što je moglo pošlo je po krivu
Takve mule obično dolaze iz siromašnijih zemalja, a za nošenje opasnog tereta, koji im ugrožava i život, dobiju tek 1000 do 3000 dolara, izvijestila je reporterka Dnevnika Nove TV Petra Buljan koja je razgovarala i s Tihomirom Žegrecom, Predstojnikom graničnog carinskog ureda u Zračnoj luci Zagreb.
"Čini se da je za ovu mulu sve što je moglo pošlo po krivu. I prije nego je sletio, podatci kojima je kupljena karta za Brazilca označila su zvono za uzbunu nasoj carini", izvijestila je Buljan i dodala kako je Brazilac Carini već bio sumnjiv, a kapsule s drogom počeo je izbacivati još tijekom leta. Nakon slijetanja u posebnoj prostoriji pregledane su njegove stvari i uočene su kapsule. Carina ih je potom testirala i potvrdila svoje sumnje.
Tihomir Žegrec opisao je kako se mula ponašala tijekom pregleda.
"Ponašao se tipično za krijumčara. Takve osobe se zatvaraju u sebe, odbijaju verbalu komuniakciju", kaže Žgerec i dodaje da se "takozvani gutači malo znoje jer ne mogu piti vodu, u zrakoplovu je zrak suh tako da dehidaracija pokazuje da bi se moglo raditi o gutaču".
Žgerec je objasnio i kako su utvrdili da se radi o drogi.
"Radili smo pregled prtljage, našli smo ampulice koje se mogu koristiti i za druge stvari, ne samo za drogu, pokazalo se da je u njima organska tvar. Kad se pokazalo da se radio kokainu, stvari su jasne. Suočena s činjenicama, osoba je počela komuniciarati, kod nas je izbacila još 30-ak ampula", kazao je Predstojnik graničnog carinskog ureda.
Nije ovo prva uhvaćena mula, Carina ima dobru statistiku.
"Mi se nadamo da imamo natprosječno dobru učinkovitost", kaže Žgerec i dodaje kako imaju dobru suradnju s policijom. Ističe kako je najveći dio posla ipak analiza rizika i prije nego šverceri dođu.
"Analiza rizika je 80 posto posla, dosadan je i traje satima, ali iz dokumentacije izvlače sliku", rekao je Žegrec. Buljan je još zanimalo tko su uglavnom mule.
"To su ljudi s margina društva koji imaju neke ekomnomske ili druge probleme i često su prisiljeni ili ih je lako nagovoriti da pokušaju na ovaj način zaraditi ekstra novac", kazao je Žegrec.
Brazilac (45) je švercao rekordnu količinu kokaina, a predan je pritvorskom nadzorniku i bit će mu određen istražni zatvor. "Dvije mule koje smo i ranije spomenuli, žene iz Brazila uhvaćene prije godinu dana - obje izdržavaju kaznu u Hrvatskoj, nisu tražile izručenje", zaključila je Buljan.