Ispred zagrebačke Gradske plinare bila je užarena temperatura. No, nisu za to bile zaslužne samo sunčeve zrake. Račune su im pomrsile anonimne prijave, ali i čelništvo Holdinga. Poslali su unutarnju kontrolu. Sumnja se da je bilo i onih, koji su rješavali ilegalne priključke na plinsku mrežu. 'Oni su dobili nalog da istu provjeru koju su radili u vodoopskrbi, naprave i u plinari', istaknuo je Ivo Čović, predsjednik Uprave Zagrebačkog holdinga.
Za sada se sumnja da se mitom dolazilo i do ilegalnih priključaka na plinsku mrežu. Sve se još pomno 'češlja', pa nije poznato koliko je osoba upleteno, o kojim je iznosima riječ, na koji je način bespravno 'legalizirano', te ima li uistinu osnove za optužbe za malverzacije. 'Plinske instalacije su puno opasnije i nije tako lako izraditi priključak neovlašteno', rekao je Čović.
Cijena običnog plinskog kućnog priključka iznosi oko 7 tisuća kuna. Doći do jednog takvog prevarom i ući u bazu podataka, gotovo pa je nemoguće, zaklinju se djelatnici Plinare. Informacije se mogu pronaći na internet stranicama, a sa svom potrebnom dokumentacijom, građani zahtjev, podnose osobno. 'Odgovorno tvrdim da takve mogućnosti nisu jednostavno moguće, jer mi imamo detaljno razrađene korake u postupku. ne može doći do bilo kakvih zlouporaba. Imamo tzv. osigurače u sustavu. Neovlašteni ulazak u sustav nije moguć', ističe Davor Šestan iz Zagrebačke gradske plinare.
Na što su sve neki spremni, građani znaju, no, rijetki bi se upustili u takvu krađu. Dok ne uđu u trag i obrazac, kojim su prevaranti radili, o nečijoj odgovornosti još je prerano govoriti, kažu u Holdingu. 'Naša politika jest da je tolerancija prema korupciji nula i svi, koji budu uhvaćeni u kršenju propisa, bit će sankcionirani', rekao je na kraju Čović.
Ispitat će se i nadležnost direktora i svih u lancu. No, dok interna revizija ne bude gotova, ne žele otkrivati detalje slučaja i hoće li ga, poput ranije afere s vodom prijaviti nadležnom Državnom odvjetništvu.