Počela u ponoć

DIP objavio stižu li pritužbe na kršenje izborne šutnje: "Imamo nekoliko mailova građana"

DIP je objavio da je stiglo vrlo malo pritužbi na kršenje izborne šutnje.

Izborna šutnja uoči nedjeljnog, drugog kruga predsjedničkih izbora, u subotu prijepodne se uglavnom poštovala, Državno izborno povjerenstvo (DIP) zaprimilo je vrlo malo pritužbi i dojava o njenom kršenju.

"Nema puno poziva, imamo nekoliko mailova građana vezano za profile na društvenim mrežama“, rekao je član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.

Birači se, kako se doznaje, prijepodne čak nisu žalili da im netko telefonira i nagovara ih za koja da glasuju, da primaju neželjene sms poruke, letke i sl.

Izborna šutnja, koja je počela u ponoć, na snazi je cijelu subotu i nedjelju do 19 sati, do zatvaranja biračkih mjesta, kojih će u Hrvatskoj i u inozemstvu biti otvoreno 6755.

Iako na predsjedničkim izborima zakon nije predvidio kazne za njeno kršenje, DIP je pozvao dvojicu kandidata, stranke koje iza njih stoje, medije, ali i građane, da ju poštuju.

Povrede izborne šutnje prijavljuju se DIP-u putem elektroničke pošte dip@izbori.hr.

Brojniji od dojava da se krši izborna šutnja, u DIP su u subotu bili upiti građana o tome gdje bi mogli glasovati, s obzirom da nisu 'doma', odnosno u mjestu prebivališta, a nisu se na vrijeme preregistrirali za glasovanje izvan mjesta prebivališta. Taj je rok, inače, istekao u ponoć, 1. siječnja.

Hrvatski predsjednik nije izabran u prvom krugu, 29. prosinca, jer nitko od osmero kandidata nije dobio za to potrebnu većinu glasova svih birača koji su glasovali (50 posto plus jedan glas), pa će odluka 'pasti' u drugom krugu, u nedjelju. 

Kao kandidati s najvećim brojem glasova u drugi su krug ušli Zoran Milanović (SDP i partneri) i Dragan Primorac (HDZ i partneri). 

Pročitajte i ovo priveden mladić Mrtva djevojka (25) pronađena u stanu u Zagrebu: Oglasila se policija

Pročitajte i ovo Poginulo 179 ljudi Novi detalji katastrofalne nesreće: Crne kutije prestale snimati četiri minute prije velike tragedije