Zbog dijabetesa od kojeg boluje gotovo 30 godina, Petra mora strogo kontrolirati i mjeriti šećer. Uz to, boluje i od multiple skleroze, zbog čega joj stanje zna biti vrlo loše.
"Kad je multipla loše, onda se i šećer zna pogoršati. A ja sam zbog multiple i par puta pala iako tada nisam znala je li to zbog nje ili šećera. Da sam imala senzore onda bi onaj tko je bio sa mnom doma, mogao pročitati koliki mi je bio šećer", govori Petra Martinović.
Senzori za mjerenje šećera u potpunosti su bezbolni, što znači da nema svakodnevnih uboda.
"Sastoji se od jednog senzora koji se postavi na nadlakticu i onda taj senzor mjeri glukozu u međustaničnoj tekućini i vi sa pomoću jednog običnog čitača, običnim prelaskom preko tog senzora, čak i preko odjeće, možete kad god želite dobiti vrijednost glikemije u krvi", govori Lea Smirčić Duvnjak sa Sveučilišne klinike za dijabetes, Vuk Vrhovac.
Oni koji mogu, sami su kupili senzor za koji svaki mjesec izdvajaju oko 900 kn. Oboljeli traže da na teret HZZO-a imaju dostupne senzore.
Neslužbeno doznajemo da je Povjerenstvo HZZO-a u utorak odlučilo kako će senzore dobiti djeca do 18. godine, trudnice, slijepe osobe i oni koji imaju dijabetes tip 1 s 4 i više dnevnih doza inzulina i hipoglikemiju. Konačna odluka bit će donesena krajem ovog mjeseca.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr