pozivaju Vladu za stol

Uputili hitan poziv Vladi zbog novih nameta, oglasio se ministar: "Svi razgovori će biti obavljeni"

Peticija protiv novih nameta - 3 Foto: DNEVNIK.hr
Broj obrtnika i malih iznajmljivača koji su potpisali peticiju protiv novih nameta popeo se na 30 tisuća. Predstavnici inicijativa kažu - opcija je i prosvjed ako ih ne prime na razgovor u Vladi. Nisu dugo čekali na termin za kavu s ministrom financija, ali čini se da on nije spreman udovoljiti zahtjevima.

Peticija "Ne novim nametima" prikupila je 30 tisuća potpisa, objavili su iz Udruge Glas poduzetnika. Zajedno s malim iznajmljivačima i obrtnicima paušalcima u pet do 12 pozvali su Vladu na dijalog.

Filip Marić kaže da će početkom iduće godine zatvoriti obrt. "Paušalni obrt je razlog zašto sam ja ostao u Republici Hrvatskoj. Većina moje generacije je zapravo preselila u razne Njemačke, Austrije, Irske, a meni ovaj povoljni oblik zapošljavanja omogućuje da ostanem i da tu nešto izborim za sebe. Ako se meni preko noći povećaju za 90 posto, pa nema šanse da ću ja moći nastaviti širiti poslovanje", rekao je. 

Peticija protiv novih nameta - 1 Foto:DNEVNIK.hr

Povećanje turističkog paušala pogodit će one koji imaju najmanje, tvrde iz inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače, pa su indirektno prozvali i ministra turizma.

"Koliki je udio u troškovima ovisi o tome kolika je cijena najma. Netko tko ima luksuznu vilu poput ministra, taj udio mu je nizak, ali neka bakica koja iznajmljuje apartman za 70 eura, taj je udio jako visok", rekao je predstavnik inicijative Spasimo male obiteljske iznajmljivače Vedran Tomić.

Peticija protiv novih nameta - 5 Foto:DNEVNIK.hr

Ipak, 70 eura za noćenje plaća se u predsezoni i posezoni, dok su cijene u špici i dvostruko veće. U inicijativi kažu da manje od jedan posto iznajmljivača po zaradi dolazi do praga od 60 tisuća eura po kojem bi ušli u sustav PDV-a.

Peticija protiv novih nameta - 2 Foto:DNEVNIK.hr

"Prosječan iznajmljivač ima osam kreveta, a to ovisi o veličini apartmana. To su dva prosječna apartmana s četiri kreveta. Prosječan prihod apartmana je 7 tisuća eura po sezoni i od njega se odbijaju troškovi", dodao je Tomić.

Iz Udruge Glas poduzetnika traže dijalog s Vladom. Kažu da je prosvjed opcija ako ne dobiju priliku reći svoje zahtjeve.

"Mi tražimo da se nijedan porez niti davanje ne poveća više od 10 posto na godinu. Želimo da to možemo predvidjeti kako bi to uklopili u naše poslovanje. Drugo što tražimo je da se više ne povećava državna potrošnja u sumi za poduzetnike paušalce, ako će se dići neki porez, onda s druge strane da se spusti", rekao je Bruno Samardžić, predsjednik udruge Glas poduzetnika.

Peticija protiv novih nameta - 4 Foto:DNEVNIK.hr

Ubrzo su dobili termin za razgovor s ministrom financija.

"Sljedeći ponedjeljak ćemo imati razgovore s HOK-om i UGP-om, sljedeći utorak smo pozvali predstavnike sindikata javnih i državnih službi. Svi ti razgovori će biti obavljeni. Vlada u kontekstu promišljanja svoje ekonomske politike mora misliti na cjelokupnu populaciju i makroekonomsku stabilnost", rekao je ministar financija Tomislav Ćorić.

Kako sada najavljuju iz Vlade, od svog antiinflacijskog plana neće odustati.

Galerija 2 2 2