Iz Hrvatskih šuma, glavnog prozvanog krivca, tvrde da sijeku koliko smiju i moraju kako bi očuvali šumu te da je pošumljeni dio zemlje u posljednjih 25 godina narastao za 17 posto! No na konkretno pitanje o posebnom inspekcijskom nadzoru, koje je prije 5 godina utvrdilo kako se godišnje nedopušteno posiječe više od milijun kubika šume - i to upravo onih skupih i kvalitetnih trupaca čija potražnja stalno raste na tržištu - nema konkretnog odgovora.
Snimke šuma, odnosno posječenih šuma koje posljednjih mjeseci kruže medijima i društvenim mrežama nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Prostim okom te površine izgledaju kao rana usred naše zelene prirode. Skupina aktivista s kojima smo razgovarali sve je prijavila USKOK-u jer smatraju da se radi o pretjeranoj i bespravnoj sječi koje nije pošteđen nijedan dio Hrvatske. No nadležni iz Hrvatskih šuma isto tako uporno nastoje dokazati da je, iako ne izgleda lijepo, sve dio planiranog obnavljanja našeg šumskog fonda.
Ekocid hrvatskih šuma
"U Hrvatskoj se događa ekocid! Zločin, naše šume se pustoše nemilosrdno i brutalno. Imamo konkretne dokaze da je ovo pustošenje šuma samo isključivo iz ekonomskih razloga, stjecanja enormnih zarada. Došli smo do nekih saznanja, sad smo na najboljem putu, da se tu radi na višegodišnjoj razini negdje oko 2 mlijarde eura koje je opljačkano u našim šumama", govori Vesna Grgić iz udruge Vidra - Zeleni odred.
Počelo je s Medvednicom i prizorima koji su ih šokirali. A onda su se počeli javljati građani iz cijele zemlje. Uočavaju gole površine usred bogatih šuma. Gdje god da se okrenu, tvrde da se siječe preko svake mjere.
"U početku je bilo ignoriranje, rugali su nam se. Međutim, sad imamo ozbiljne pritiske sa svih strana, čak i prijetnje. Dvojica aktivista pretučena su baš zato što su fotografirali, baš ovo što mi sad radimo, što pokušavamo dokazati da toga ima svugdje, da ne postoji šuma, brdo koje nije načeto. Čak su i prašume načeli", govori Grgić.
Laž ili istina?
Prst upiru u tvrtku Hrvatske šume, koja gospodari s osamdesetak posto hrvatskog šumskog fonda.To je dva milijuna hektara i golema vrijednost, ne samo prirodna već i financijska. Puno je to resursa i mogućih nepravilnosti, za koje iz Hrvatskih šuma tvrde da su potpuna izmišljotina.
"Aspolutno neutemeljene optužbe, nažalost, orkestrirane, ne slušaju se naši argumenti, ne želi se čuti na koji način gospodarimo. Kako propisujemo, koliko je to zapravo strogo", objašnjava Krešimir Žagar, direktor Sektora za šumarstvo (Hrvatske šume d.o.o.).
U Parku prirode Žumberak vide se značajne promjene u krajoliku šume. Osim Vesne iz Zelenog odreda, za Provjereno je progovorio i šumar koji je želio ostati anoniman.
"Vidi se evidentno da je napravljeno nestručno jer koliko vidimo, samo vidimo taj prirodni pomladak. Za neko pošumljavanje nisu stečeni uvjeti jer vidi se iz priloženog da šumski red nije napravljen", objašnjava situaciju šumar. Dodaje kako se i sam čudi zašto je drveće posječeno jer to nije bila šuma zrela za siječu.
Šumar koji objašnjava detalje radi u Hrvatskim šumama. Jedan je od brojnih koji su stupili u kontakt sa Zelenim odredom i otkrili im informacije iznutra bez kojih ne bi uspjeli dokazati ono što glasno govore.
Sve su skupili u kaznenu prijavu i predali USKOK-u. 420 stranica sada je na institucijama.
"Optužuju onoga tko je donio propise, koji je propisivao i donio propise, koji je nadgledao to - cijelu državu praktički, institucije i tijela koja nadziru naše gospodarenje i nas koji štitimo i njegujemo šumu", ljutit je direktor sektora za Šumarstvo Hrvatskih šuma Krešimir Žagar.
Nepravilnosti na svakom koraku
Pri posjetu Turopoljskom jugu odmah je jasno da nešto nije u redu, a radi se o prapovijesnoj šumi.
"Evo, tu već imamo prvu nepravilnost na samom ulasku. S lijeve strane nam je oznaka na drvetu, to je sve po zakonu, ovo je oznaka 21b odsjek šuma, a s desne strane vidimo ono što ne bi smjelo biti. Mi kad smo bili tu u 9. mjesecu rekli su nam da će te prazne oznake biti popunjene, ali evo tu uopće nije oznaka. Znači, prazna je", objašnjava Gordana Pasanec iz udruge Vidra - Zeleni odred.
"Koji je odjel, koji je odsjek... I ako se ide rezati, vi ste rezali, ali gdje ste rezali... Nema traga, ali po šumarskim pravilima i zakonima, te oznake se moraju postaviti u što kraćem vremenu. Evo, od 9. mjeseca otkad smo bili još nisu postavljene", priča Pasanec.
Portal Index objavljuje interni dokument koji je na stol dobio tadašnji ministar Jakovina još 2014. godine. U njemu - analiza poslovanja Hrvatskih šuma. I pobrojane nepravilnosti, među njima i prekomjerna sječa.
"Utvrđena su nedopuštena odstupanja i redovita godišnja prekoračenja sječa u količinama većim od milijun kubika godišnje, izvršenim na neplaniranim površinama šuma većim od 10 tisuća hektara godišnje", stoji u dokumentu.
Što je bilo s tim dokumentom, odnosno ozbiljnim nepravilnostima u njemu - 5 godina poslije - u Hrvatskim šumama ne znaju.
"Čuo sam za taj interni dokument koji je kolao ministarstvom, ali nikada do Hrvatskih šuma nije došao na postupanje, a pogotovo na reakciju", rekao je Žagar.
Ništa ne znaju ni u Ministarstvu poljoprivrede.
"U elektroničkoj bazi zaprimljenih dokumenata Ministarstva poljoprivrede, nismo pronašli dokument kojeg spominjete u Vašem upitu", jednostavno su rekli iz Ministarstva poljoprivrede.
Oluja Teodor začetnik svih problema
Medvednica je bila okidač za interes javnosti što se događa sa šumama. Hrvatske šume za sve krive oluju Teodor koja je 2013. poharala 40 tisuća kubika drveća. Posljednje dvije godine bilo je 28 inspekcija. U dvije su utvrđene nepravilnosti, ali, kažu, ne velike - riječ je bilo o pogrešnom označavanju stabala za sječu.
"Inspekcija je subjektivno rekla da je možda u nekoj vrsti trebalo više doznačiti, u drugoj nešto malo manje", objašnjava Žagar.
No aktivisti ih najviše prozivaju zbog planova gospodarenja šumom. Tri od četiri za Medvednicu istekla su krajem 2017. Novih još nema, a bez njih se može raditi - samo ograničeno.
"U 2018. mogli smo po Zakonu o šumama raditi po 10-godišnjem prosjeku nužne radove uzgajanja, a što se tiče iskorištavanja drvne mase, 10 posto od onoga što se očekuje idućih 10 godina", govori Žagar.
Zeleni tvrde - radili su i više od toga. Iz Hrvatskih šuma sve demantiraju i ukazuju na podatke Eurostata o porastu pošumljenja u zemlji.
Ne treba zaboraviti da su u cijeloj priči i privatne šume. Ni one nisu pošteđene sumnjivih aktivnosti, prekomjernih sječa. No pod povećalom su ipak oni - koji gospodare s najviše površina.
"Nitko ne sječe onoliko koliko bi htio sjeći, nego koliko smije i koliko mora, znači po propisu. Propisao nam je netko drugi što ćemo sjeći, odnosno odobrio te propise, nadgleda nas i nadzire netko drugi. I ja ne znam više kako objašnjavati nekome tko ne želi čuti argumente", rezigniran je Žagar.
Njihovi argumenti za Zeleni odred sve su samo ne argumenti. I ne suzdržavaju se koristiti i teške riječi, jer su sve dokaze predali institucijama.
"Javnost mora znati zaista o konceptu tog udruženog zločinačkog pothvata. Tko je sve u igri i na koji način i kako to fukncionira. To je ogromna priča u kojoj su bile i učestvovale i prijašnje vlade. Nebitno da li je to HDZ, SDP. Jednostavno, sve su politike unutra", govori Gordana Pasanac iz Zelenog odreda.
Šume su, prema Zakonu, od osobitog interesa za Hrvatsku i uživaju njezinu osobitu zaštitu. Zato će sutra prosvjedom na Trgu sv. Marka, aktivisti podignuti glas za ono što smatraju - neprocjenjivom vrijednošću.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr