Treba biti sigurno!

Slijedite ova pravila da vam se život zbog interneta ne bi pretvorio u noćnu moru

Slika nije dostupna
Nove tehnologije djeci i mladima svakodnevno su na raspolaganju. Međutim, ono što bi trebalo biti pozitivno iskustvo druženja, razmjenjivanja ideja i učenja - zna se pretvoriti u noćnu moru.

Danas se obilježava Dan sigurnog interneta 'Stvorimo bolji internet zajedno'. Ova je inicijativa pokrenuta u okviru Programa za sigurniji Internet Europske komisije. Jednom godišnje poziva na uključivanje u aktivnosti za stvaranje sigurnijeg i boljeg Interneta za djecu i mlade. Povodom toga, u Velikoj Britaniji provedeno je istraživanje na 1.000 mladih koje je dalo prilično zanimljive podatke.

Od 1.000 anketiranih, većina mladih - 63% ima pozitivna iskustva s internetom, dok njih 13% u dobi od 11-16 godina ima iskustva s negativnim, zlim, kritičkim i uznemirujućim objavama na društvenim mrežama. Svaki 20 mladi ispitanik rekao je kako većinu vremena osjećaju da su ljudi na internetu prema njima zli. Rezultati također upućuju na to kako će brojna djeca odmah javiti odraslima ako na internetu susretnu negativno ponašanje, podaci su koje je objavio Telegraph. Podaci se vjerojatno ne bi razlikovali puno niti da je istraživanje provedeno u Hrvatskoj, budući da se mladi služe istim društvenim mrežama.

Svrha Dana sigurnog interneta jest podizanje svijesti o cyberbullyingu, ali i naglašava pozitivne aspekte na dječje online živote.

Evo kako jednostavno zaštiti privatnost na društvenim mrežama

Tehnologija je veoma važna mladim ljudima, a za većinu internet je pozitivno mjesto. Međutim, kako pokazuje ovo istraživanje - značajan je postotak onih koji se na internetu osjećaju neugodno, pa i ugroženo. 'Želimo inspirirati mlade ljude da stvore ljubazniji internet za sebe.

Također želimo pokazati roditeljima da je sigurnost na internetu važna', rekao je Will Gardner, izvršni direktor britanskog Centra za sigurniji internet.

U Hrvatskoj djeca i roditelji mogu saznati brojne korisne informacije kako se zašiti na internetu, na stranici Sigurniji internet.

Iako je većina iskustava na internetu pozitivna, ne smije se nikako zanemariti kako je do izrazito negativnog iskustva tek malo korak. Tako smo u više navrata na portalu pisali o djeci koja su bila žrtve neke vrste cyber zlostavljanja.

Među njima je iskustvo šestogodišnjeg dječaka koji je igrao igricu Minecraft, a njegov je otac čuo iz sobe u kojoj je bio dječak, nepoznati muški glas. Ispostavilo se da je navedeni muškarac dječaku poslao seriju seksualno eksplicitnih poruka, što govornih, što pisanih. 'Znao sam da nešto nije u redu jer mi je sin rekao da ne ulazim i da ne gledam igricu', ispričao je otac koji je slučaj odmah prijavio policiji.

Zgrožen otac iz sobe sina čuo nepoznat muški glas - Kad je ušao, imao je što vidjeti!

Među mladima je popularna i igrica 'Grand Theft Auto' u koju su dodani prizori eksplicitnog seksa. GTA serija igrica poznata je po svojim prikazima nasilja, a igračima je dopušteno pljačkati, mučiti druge, pa čak i ubijati u izmišljenom gradu u kojem vlada bezakonje.

Nažalost, ni virtualno silovanje nije novost u video igricama. Jedna korisnica virtualne igre 'DayZ', je opisala svoje vlastito virtualno iskustvo kao žrtve silovanja. Dvojica naoružanih muškaraca zarobila su njezin karakter, natjerali je da se razodjene, ubili je te simulirali seks s njezinim tijelom. Igrači su s njom mogli razgovarati cijelo vrijeme trajanja igrice.

Evo nekoliko savjeta za roditelje kako internet načiniti sigurnim, stranice sigurnijiinternet.hr:

Pretražujte internet zajedno

Zajednički posjećujte internetske stranice kako biste se upoznali sa sklonostima i navikama vašeg djeteta na Internetu. Ohrabrujte dijete da vas pita o onome što ne zna te potičite razgovore o sadržajima na internetu.

Razgovarajte

Dijete je preporučljivo objektivno informirati i poučiti o prednostima Interneta, ali i o njegovim opasnostima. Potičite dijete da razmišlja vlastitom glavom u virtualnom svijetu onako kako to čini u stvarnom životu. Ako ste primijetili da se dijete povlači u sebe, izbjegava vas, mijenja svoje ponašanje, postaje tajno, razgovarajte s djetetom, imajte strpljenja i vremena, recite što vas muči, čega se plašite i potaknite ga da vam se povjeri. Žrtve Interneta postaju djeca koja zaplašena, nesigurna, neupućena i koja nemaju povjerenje svojih roditelja.

Ponašanje na internetu

Uspostavite pravila vezana za ponašanje na internetu, zapišite ih i napravite dogovor sa svojim djetetom. Naučite dijete da su pravila lijepog ponašanja na internetu ista ili su slična onima u stvarnom životu. Važno je da se ponašaju s drugima onako kako bi voljeli da drugi postupaju sa njima.

Ohrabrite dijete da istražuje internet!

Postoji popriličan broj internet stranica koje su prilagođene različitoj dobi djece. Ohrabrujte dijete da koristi stranice koje su zabavne, obrazovne i koje im mogu pomoći u razvoju internet vještina

Budite u toku sa razvojem internet vještina vašeg djeteta

Djeca brzo rastu, a tako i njihove vještine na dnevnoj bazi. Stoga je važno da nauče što više, što vrijedi i za Vas.

Postavljanje granica u virtualnom svijetu kao i u stvarnom

Potičite dijete da razmišlja vlastitom glavom u digitalnom svijetu onako kako to čini u stvarnom životu.

Nadzor i kontrola

Računalu je mjesto u zajedničkoj radnoj sobi ili u dnevnom boravku; kako bi roditelj mogao imati puno bolju kontrolu nad aktivnostima svoga djeteta na računalu. Zabrana pristupa internetu nije rješenje za vaše strahove, s djetetom dogovorite način i uvjete korištenja interneta. Upoznajte se s alatima za praćenje aktivnosti na internet pregledniku (povijest pretraživanja) i programima namijenjenim postavljenjem sigurnosne zaštite kako na računalu tako i na TV prijemnicima, konzolama za igru i mobilnim telefonima.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook