No, osim što je Dalibor Bišćan najmlađi čelnik nekog hrvatskog grada, on je i najmanje plaćen za svoju funkciju. Naime, prima tek volontersku naknadu od 3500 kuna mjesečno. Inače male ili nikakve volonterske naknade primaju samo gradonačelnici koji su ujedno i saborski zastupnici ili imaju neke druge izvore prihoda. Bišćanu je pak 3500 kuna jedina novčana naknada koju prima, što je za oko 2500 kuna manje od prosječne hrvatske plaće.
"Moje predizborno obećanje je bilo da ću godinu dana biti volonter s naknadom, čega se i pridržavam, Gradsko vijeće je predložilo šest, pa otud i je taj podatak, ali na to sam ja predložio 3500 kuna, kako sada i primam. Za naknadu sam se odlučio jer je ona u bruto iznosu manja nego za plaću, manja su davanja, pa smo i na taj način uštedjeli. Nemam nikakvih drugih poslova, moj je jedini posao gradonačelnik Grada Hrvatska Kostajnica, i to obavljam sve dane u tjednu. Dok se ne popravi situacija, vikendi ne postoje. Kako još nisam u braku, a nisam nikada ni kod kuće, s tim iznosom mogu uredno podmiriti troškove. To je prednost kada u mlađoj dobi dolazite na funkciju, a ako zagusti, pomoći će roditelji, do čega, vjerujem, neće doći, jer tko me poznaje zna da oprezno upravljam vlastitim novcem, a tuđim još opreznije", rekao je za portal Srednja.hr najmlađi gradonačelnik u Hrvatskoj, koji je osvojio izbore kao kandidat HDZ-a.
"Stvari u gradu nisu posložene kako treba, pa sam se odlučio kandidirati"
Do Bišćanova stupanja na dužnost, najmlađi gradonačelnik u Hrvatskoj bio je Josip Budimir, koji sada ima 29-godina, a postao je čelnikom Kutjeva u dobi od 26. Premda Bišćanu politika nije ni prethodno bila nepoznanica, evo što ga je motiviralo da se kandidira za gradonačelničku fotelju:
"Za kandidaturu gradonačelnika sam se odlučio zato što osnovne stvari u gradu nisu bile posložene kako treba. Vodio se grad nemarno i neodgovorno, ne razmišljajući da će sve jednom u budućnosti doći na naplatu, čemu smo i svjedoci sada kada imamo uvid u sve neplaćene račune i ugovore. Politika mi nije bila stran pojam jer sam duže vremena u stranci bio aktivan i kroz mnoge sastanke i izradu pravilnika sam puno naučio. Naravno, nemamo svi isto mišljenje, ali se teži zajedničkom cilju. Poštuju se članovi i stranačka stega, mora se znati red. Naš gradski odbor se jedini sastaje u gradu i zajedno raspravlja o problemima. Tako sam nastavio i raditi kao gradonačelnik, a moje godine su mi samo pomogle u ovoj situaciji, jer imam puno želje i energije i mogu sve svoje vrijeme uložiti u rad".
No da bi se krenulo u nove stvari, prvo je trebalo srediti postojeću situaciju.
"Dolaskom sam započeo slagati sve redom prema zakonima i pravilnicima. Moj zamjenik i ja smo se odrekli putnih naloga, dnevnica i sličnih stvari jer nismo imali financijska sredstva za isplatu plaća, kamoli za potrebnu dokumentaciju za prijavu na natječaje. Započeli smo pratiti sve otvorene natječaje i pripremati se za prijave na njih. Do sada se prijavljujemo na sve što smo u mogućnosti i konstantno se pripremamo za nove stvari", kaže Bišćan.
Gorući problem na nacionalnoj razini jest iseljavanje mladih, a taj problem ne zaobilazi ni Hrvatsku Kostajnicu.
"Iseljavanje iz grada je veliki problem. Aktivno surađujemo s mladima u gradu uvažavamo sve njihove ideje i trudimo se koliko mogućnosti dopuste da se realiziraju. Za novorođenčad smo povisili naknade za 100 % i smanjili komunalne doprinose koliko god smo mogli za nove objekte. Za zaustavljanje trenda odlaska smatram da su radna mjesta prioritet. Ljudski potencijal je nešto najvrjednije", smatra Dalibor Bišćan.
Diplomski rad će mu biti i projekt za Hrvatsku Kostajnicu
Bišćan je prvostupnik geoinženjerstva, a od toga da postane magistar inženjerstva dijeli ga diplomski rad. Taj njegov rad trebao bi ujedno biti i projekt za Hrvatsku Kostajnicu.
"Moja ljubav je nekako najviše spoj prirode i tehničkih znanosti, tako sam upisao diplomski Inženjerstvo okoliša, na kojem sada pišem diplomski rad "Tranzicija grada na 100% obnovljivoj energiji – Hrvatska Kostajnica", rad koji će se moći korisiti kao podloga za razne elaborate u budućnosti. S radom koji netko dosta plaća, evo ja ću uspjeti riještiti dvije stvari, objašnjava Bišćan.
U srednjoj školi nije ni sanjao da će jednog dana postati političar.
"U osnovnoj i srednjoj školi sam prolazio s ocjenom izvrstan, a tada o politici nisam imao nikakve zamisli. I sada za sebe ne mogu reći da sam dobar političar jer sam direktan i kažem kako stvari i jesu, pa onda netko to prihvati, netko ne. Oduvijek me zanima tehnika i ono što me veseli je kada se vidi rad, što je možda nezahvalno za neke struke, a u građevini se to najbolje vidi kada nešto izgradite", racionalan je Bišćan.
Za hobije uglavnom nema vremena, no nađe ga za rekreaciju s prijateljima.
"Za nekakav hobi nemam baš vremena, jer imamo sada puno posla da 'guramo' stvari u Gradu, imam diplomski za raditi, što mi je idealna prilika za upoznavanje različitih krugova društava, idem na političku akademiju na kojoj se stvara puno kontakata i uče neke stvari koje možda nikada ne bih, i predvečer je rekreacija u dvorani s prijateljima. Tako da što je hobi, teško je reći. Vesele me stvari koje doprinose društvu i kada vidimo rezultate rada, a kao i svakog ljudske tragedije i socijalna pitanja me najviše pogađaju."