Prodaja starog mobilnog telefona koji više ne koristite, dobra je prilika za zaradu, ali i očuvanje okoliša. 'Bit je da se dobije svijest u kojem se ti uređaji mogu vratiti, a ne da završe na nekom otpadu i postanu problematičan otpad', rekao je voditelj službe za korisnike Žan Pranić.
I Josip je svjestan da su stari mobiteli, ekološki problem. 'Ljudi ni ne znaju kud bi s mobitelima, bace ih u smeće, to sve završi gore na Hreliću. Hvale vrijedna akcija', kazao je Josip.
>> A najbolji mobitel u Hrvatskoj 2012. godine je...
Da informacije ne završe u krivim rukama, najbolje je sve podatke unaprijed obrisati. 'Treba izvaditi bilo kakve memorijske kartice koje mogu sadržavati osjetljive podatke. Postoji problem da podaci koji se spremaju u flash memoriju, ostaju duže vremena, pa čak i onda kada se obrišu', objasnio je Tomislav Androš, konzultant za sigurnost informacijskih sustava.
Svoj stari mobitel u samo nekoliko koraka šaljete u povijest. Cijene variraju, ovisno o modelu. 'Postoje uređaji od osam kuna, pa čak i nekakvi noviji uređaji koji se mogu otkupiti za iznos oko 2.000 kuna', kazao je Pranić.
Neispravni mobiteli idu na reciklažu, dok oni bolji popravljaju izvozničku sliku Hrvatske. 'Uređaji se zapravo prodaju dalje, izvoze u zemlje u kojima je potražnja za takvim mobitelima', kazao je Pranić. Brisanje podataka traje nekoliko minuta, a opreza nikada dosta. Fotografije, poruke i vrijedni podaci još uvijek nemaju cijenu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook