Prije četrdesetak godina proglašenje braka nevaljanim nije bilo jednostavno, kaže nam to Štefica koja je tada na Kaptolu podnijela zahtjev koji je na licu mjesta odbijen. 'Nismo mogli djece imati i onda je on hodao za drugima i to nisam mogla podnijeti, nismo se slagali ni jedan dan, znate. To je bilo grozno', dodaje naša sugovornica. Razvela se, zato, sudskim putem, ali kaže - brak više nikad nije sklopila.
Zbog sve više zahtjeva, a trenutačno je otvorenih oko 50, Đakovačko-osječka nadbiskupija osnovala je vlastiti crkveni sud. 'Vjernici neće morati ići u Zagreb nego će to moći biti riješeno ovdje na području naših biskupija', kaže nadbiskup Hranić.
Šokantna statistika: U Hrvatskoj se na dan razvelo čak 15 parova
A ženidbe koje se mogu proglasiti nevaljanim one su u kojima postoji osobna nesposobnost stranaka kao primjerice trajna spolna nemoć. Nedostaci u ženidbenoj privoli, kao što je prisila, te nedostaci u kanonskom obliku. 'Suci koji donose konačnu odluku, da li je prema dokazima koji su izneseni doista braka bilo, je li sakrament sklopljen ili nije', kaže Mladen Škvorc, vicekancelar Nadiskupskoga stola.
A kada se brak proglasi nevaljanim - kao da nikada nije ni bio sklopljen.
U svim regionalnim, nadbiskupijskim središtima postoje prvostupanjski sudovi Zagreb, Đakovo, Split, Rijeka, Zadar - gdje građani mogu predati svoje zahtjeve. Moraju imati odvjetnike i svjedoke. S njima će razgovarati i stručnjaci. Za pravomoćnu odluku sudovi se nalaze u Splitu i Zagrebu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook