Vijeće se pritom javnosti predstavilo kao udružena politička snaga koja djeluje sa zajedničkim ciljem očuvanja suvereniteta Republike Hrvatske, a od odgovornih traže ravnopravne uvjete u javnoj raspravi o eventualnom pridruživanju Republike Hrvatske Europskoj Uniji.
U Vijeću je okupljeno 12 političkih stranaka, među kojima su HSP, HČSP, Savez za promjene, Volim Hrvatsku i Demokratska stranka žena te devet udruga i neformalnih grupa građana.
Smatraju da izostanak javne rasprave i netransparentnost pregovaračkog procesa opravdano daju za sumnjati da vladajuće elite kriju od javnosti pravu istinu o EU-u i posljedicama pridruživanja.
Vijeće je najavilo da će od nadležnih ustanova zatražiti cjelovit sadržaj i kvalitetno tumačenje već potpisanog ugovora, s projekcijom posljedica ugovornih točaka te odgodu referenduma do završetka kvalitetne javne rasprave. Bit će zatražena, kažu, i ravnopravna medijska zastupljenost vjerodostojnih predstavnika 'pro i kontra' opcije ulaska Hrvatske u EU, te ravnomjerno financiranje obiju strana.
'Riječ je o sudbonosnoj odluci koja ne smije biti moderirana uzurpiranjem medijskog, političkog i promidžbenog prostora, a sve je to financirano novcem građana, koji zahtijevaju i zaslužuju točnu i vjerodostojnu informaciju', navodi Vijeće.
Među poreznim obveznicima nalaze se i euroskeptici i eurofili, pa bi shodno tome, zaključuju u Vijeću, novac predviđen za propagandu trebao biti ravnomjerno raspoređen, a ne diskriminirajući, 'eurofilima sve, a euroskepticima ništa'. (HINA)