Jovan Dopuđ, Srbin iz Obrovca i major u vojsci tzv. RSK, rekao je da su 4. kolovoza ujutro stanovnici toga grada napustili svoje kuće vlastitim automobilima i redovnim autobusnim linijama prema okolnim selima.
"Napuštanje Obrovca nije bilo plansko, nego stihijsko i u 9.30 sati više nije bilo civilnog stanovništva", rekao je Dopuđ koji je mjesto zapovjednika 4. lake brigade te vojske obnašao do 1993. godine kada je razriješen na vlastiti zahtjev.
Prema njegovim riječima, Hrvatska vojska po Obrovcu nije gađala vojne ciljeve, jer ih, kako tvrdi, u gradu nije ni bilo. Suočen s pročitanim iskazom vojnog policajca "krajinske vojske", u kojem nabraja nekoliko civilnih objekata koje je koristila vojska, Dopuđ je rekao da mu to nije poznato.
On u Obrovcu uoči Oluje nije vidio tenkove ili veće vojne formacije kako to navodi vojni policajac, nego samo nekoliko vojnika RSK-a, a da se "nešto sprema" shvatio je kada su se UN-ovi promatrači povukli iz Obrovca 3. kolovoza.
Dopuđ je naglasio da je razrješenje s visoke vojne dužnosti zatražio iz osobnih razloga. "Ni onda ni danas ne vidim smisla onome što se događalo. To se kosilo s mojim pogledima na rješavanje stvari i da je bilo političke volje rat se mogao izbjeći", rekao je Dopuđ.
Potvrdio je da su haški istražitelji do njega došli preko udruge "Veritas" i njezina predsjednika Save Štrpca kojega poznaje još sa školovanja u Zadru i s kojim se početkom 1990-ih nekoliko puta susreo u Obrovcu.
Suđenje Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, optuženima za zločine tijekom i nakon Oluje u kolovozu 1995. godine, nastavlja se u srijedu kada će iskaz dati zapovjednik Specijalne policije MUP-a Zdravko Janić.