Presudit će broj kvadrata

Cijena plina rast će za 30%

Slika nije dostupna
Pristupnim sporazumom s Europskom Unijom Hrvatska se obvezala da će od 2012. godine plin prodavati po tržišnim cijenama, a ne nižim koje su do sada služile kao socijalni oblik zaštite.

Hrvatska je prihvatila treći paket energetskih propisa Europske Unije koji propisuju uspostavljanje tržišnog formiranja cijena energenata, čime se obvezala da će od 2012. godine plin prodavati po tržišnim cijenama, a ne nižim koje su do sada služile kao socijalni oblik zaštite, piše Jutarnji list.

Hrvatska danas uvozi oko 45 posto potrebnih količina plina i Ina godišnje na prodaji plina gubi oko 280 milijuna kuna. Vladinom odlukom o nižoj cijeni od tržišne pogodovalo se i kupcima kojima socijalni oblik zaštite nije potreban.

Ina je od Instituta za energetiku i zaštitu prirode zatražila izradu studije koja bi odgovorila na pitanje kako što bezbolnije prijeći na tržišnu cijenu.

Ekonerg je u ljeto prošle godine napravio studiju kojom se predlaže uvođenje blok tarifa za opskrbu plinom kućanstava u Hrvatskoj koja se primjenjuje kod električne energije.

Prema studiji, uvele bi se tri blok tarife s obzirom na površinu stambenog prostora. Blok tarifa predviđa porast cijene plina s porastom opsega potrošnje i cijena plina ne bi bila ista za sve kategorije kućanstava. Zakon o socijalnoj skrbi odredio je da bi u Bloku 1 bili stanovi do 35 četvornih metara, u Bloku 2 stanovi od 35 do 55 četvornih metara, a u Bloku 3 sva kućanstva sa stanovima površine veće od 55 četvornih metara. U studiji se navodi da je moguće i uvođenje većeg limita potrošnje za kontinentalnu i jadransku Hrvatsku. Limit potrošnje u zimskom razdoblju za Blok 1 bio bi od 0 do 670 kubnih metara plina, za Blok 2 od 670 do 950 kubnih metara, a za Blok 3 iznad 950 kubnih metara plina. U ljetnom razdoblju za Blok 1 limit bi se kretao od 0 do 170 kubnih metara, za Blok 2 od 170 do 240 kubnih metara, a za Blok 3 iznad 240 kubnih metara plina. Prijelazno razdoblje do uspostave tržišnih cijena može trajati četiri godine, ali Vlada može odlučiti da to razdoblje traje kraće ili dulje.

 

 

 

Povezane teme