Poprima razmjere epidemije

Bolest koja ubija milijune, a 40 posto ljudi i ne zna da je ima

Šećerna bolest poprima razmjere epidemije, a procjene su da će u razdoblju od 2015. do 2040. godine broj oboljelih od dijabetesa u svijetu sa 415 milijuna porasti na 642 milijuna.

Svake godine u svijetu od posljedica dijabetesa umre oko pet milijuna ljudi, a 40 posto oboljelih niti ne zna da ima šećernu bolest, upozorava Hrvatski savez dijabetičkih udruga u povodu Svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti, 14. studenoga, koji je ove godine posvećen prevenciji i liječenju žena.

Da je riječ o bolesti koja poprima razmjere epidemije, pokazuju i procjene Međunarodne dijabetičke federacije da će u razdoblju od 2015. do 2040. godine broj oboljelih od dijabetesa u svijetu sa 415 milijuna porasti na 642 milijuna.

Među oboljelima je 199 milijuna žena, s projekcijom da će se do 2040. godine ukupan broj oboljelih žena povećati na 313 milijuna, objavio je Hrvatski savez dijabetičkih udruga uoči Svjetskog dana koji će se obilježiti u 160 zemalja svijeta.

Pod sloganom "Naše pravo na zdravu budućnost“, ovogodišnja kampanja upozorit će da žene u siromašnijim zemljama imaju smanjen pristup učinkovitoj prevenciji dijabetesa, ranom otkrivanju bolesti i liječenju.

Hrvatska, u kojoj je do 2016. registrirano 284.185 osoba sa šećernom bolesti, Svjetski dan borbe protiv dijabetesa ove godine obilježava 10. put.

Hrvatski savez dijabetičkih udruga organizira središnje obilježavanje Svjetskog dana u subotu, 11. studenoga, u Zagrebu, na Trgu Bana Josipa Jelačića, između 10 i 14 sati, uz predavanja i konzultacije, te besplatna mjerenja šećera u krvi i krvnoga tlaka. (Hina)