Češka i Hrvatska imaju podjednake šanse u Vijeću sigurnosti

Slika nije dostupna
Opća skupština UN-a izabrat će pet novih nestalnih članica Vijeća sigurnosti, pri čemu će se, kako se ocjenjuje, najneizvjesnija bitka voditi između Hrvatske i Češke iako je potonja 1994. godine već bila nestalna članica svjetske organizacije

Obje su zemlje optimistične i smatraju da imaju "odlične šanse" da tijekom dvije godine budu u skupini 15 najutjecajnijih država na svijetu, no da bi neka zemlja ušla u to prestižno društvo potrebna joj je dvotrećinska većina, odnosno 128 od 192 glasa.

Jedna od te dvije zemlje će 1. siječnja 2008. zamijeniti Slovačku. Azijsko mjesto popunit će Vijetnam, za mjesto Paname bore se Kostarika i Dominikanska Republika, a dva afrička mjesta osigurale su si Burkina Faso i Libija, premda se Libija u mnogim diplomatskim krugovima ocjenjuje kao najkontroverzniji kandidat. 

Češka, kako javljaju neke agencije, sebi u prilog ističe činjenicu da se sa Slovačkom razišla na miran način, no Hrvatska tvrdi da je sa susjedima izgradila dobre odnose, uključujući i s onima s kojima je bila u sukobu.

Većina diplomata procjenjuje da će se, kad je u pitanju izbor Češke ili Hrvatske, o pobjedniku odlučiti nakon više krugova glasovanja. Oni, usto, tvrde da je u početku sve bilo više na strani Češke, ali da su sada "šanse podjednake".

Osim Slovačke, 1. siječnja ostaju prazna mjesta Gane, Perua, Konga i Katara.

Prošle se godine vodila žestoka borba između Venezuele i Gvatemale, a nakon 47 izbornih krugova u kojima nijedna zemlja nije dobila potrebnu dvotrećinsku većinu, te su zemlje povukle svoje kandidature. Na njihovo je mjesto potom izabrana Panama.

Rekordan broj izbornih rundi za Vijeće sigurnosti održan je 1979. kada je Opća skupština održala 154 neuspješna izborna kruga u pokušaju da se odluči između Kube i Kolumbije. Nakon toga je u 155. krugu kao kandidat uveden Meksiko koji je i pobijedio.

Za razliku od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti, nestalne članice nemaju pravo veta.

Povezane teme