Svjedok Ivan Cetina tvrdi

'Čermak nije zapovijedao policijom, iako je izdavao zapovijedi'

Slika nije dostupna
Ratni načelnik zadarsko-kninske policijske uprave Ivan Cetina izjavio je u četvrtak pred Haaškim sudom da optuženi general Ivan Čermak nije zapovijedao civilnom policijom u Kninu, ali nije mogao objasniti zašto joj je zapovijedao niti zašto je policija izvješćivala Čermaka o svojem djelovanju.

'Neki razlog postoji, ali doista ne znam. Ne sjećam se zašto sam to slao', rekao je Cetina suočen s nekoliko Čermakovih zapovijedi policiji u Kninu i svojim osobnim izvješćima Čermaku o istragama kaznenih djela nakon 'Oluje'. Haaško tužiteljstvo tvrdi, a Čermakova obrana niječe, da je optuženi general imao ovlasti nad civilnom i vojnom policijom u Kninu nakon 'Oluje' pa je mogao utjecati na procesuiranje pljački i paleži kuća te ubojstava srpskih civila na dotad okupiranu području. Čermaku se zajedno s generalima Antom Gotovinom i Mladenom Markačem sudi pred Haaškim sudom, a optuženi su za zločine nad srpskim civilima tijekom 'Oluje' i nakon nje u ljeto 1995. Cetina, svjedok Čermakove obrane, ustvrdio je da je civilna policija postupala po zakonu i pravilniku o postupanju policije, prema kojima nije mogla biti u zapovjednoj vertikali Hrvatske vojske niti generala Čermaka, tadašnjeg zapovjednika kninskog zbornog mjesta, nego ministarstva unutarnjih poslova.

Čermakove zapovijedi, kako tvrdi, prvi je put vidio upravo na suđenju i ocijenio da one ne odgovaraju formi zapovijedi kojima se koristilo u policiji. Također je rekao da mu ih policajci iz Knina u ono doba nisu spomenuli niti mu se ikada požalili ili tražili savjet kako odgovoriti na njih. Cetina je rekao da je od Čermaka i UNCIPOL-a dobivao dojave o zločinima i prosljeđivao ih podređenima, ali se o tijeku istrage nije informirao jer 'je bilo puno događaja i imao je drugih poslova'. Ubojstvo pet srpskih civila u selu Gruborima Cetina, danas visoki policijski dužnosnik, nazvao je 'incidentom u zoni borbenih djelovanja'. O njemu istraga nije provedena jer su tako procijenili policajci na terenu 'koji su najbolje mogli procijeniti što treba napraviti', dodao je.

Upitan što je učinio s popisom poginulih civila u 'Oluji' koji mu je dostavio UNCIPOL, svjedok je rekao da ga je proslijedio krimpoliciji koja je 'bila kompetentnija', ali se nije zanimao jesu li pokrenute istrage i kakav je njihov ishod. Za civile s toga popisa rekao je da su većinom poginuli u borbama i to objasnio činjenicom da su 'stradali na području zahvaćenu ratnim operacijama'. (Hina)

Povezane teme