- Suočavamo se sa situacijama u kojima su vlade i parlamenti svojim političkim deklaracijama pokušali promijeniti ili reinterpretirati povijest i iskriviti činjenice dobro poznate svim razumnim promatračima. Na primjer, sada hrvatska Vlada pokušava uključiti se kao amicus curiae u predmete pred ICTY-jem kako bi osporila tvrdnje iz optužnice koju su potvrdili suci ICTY-ja, s ciljem utvrđivanja povijesne i političke istine... Protivit ću se koliko god mogu toj inicijativi, rekla je Del Ponte u Finskoj, prema tekstu govora kojeg je objavio Haški sud.
Del Ponte je održala govor na međunarodnom seminaru o postizanju pravde kojeg je u Helsinkiju organiziralo finsko predsjedništvo Europske unije.
Nakon što je premijer Ivo Sanader najavio da će Hrvatska u predmetima "Gotovina", "Čermak i Markač" te "Prlić i ostali", tražiti status 'prijatelja suda' (amicus ciriae) jer se ne može suglasiti niti može prihvatiti kvalifikacije haškog tužiteljstva iz optužnica koje govore o zločinima počinjenim u Hrvatskoj i BiH u okviru "udruženog zločinačkog pothvata" u kojem je sudjelovao državni i vojni vrh RH, Hrvatska je prije 10 dana uputila pisma kojima traži da joj ICTY odobri podnošenje takvog zahtjeva.
O hrvatskom zahtjevu odlučivat će sudska vijeća nadležna za te
predmete.
- Sudski procesi moraju ostati izvan dosega politike i miješanja
vlada, kazala je Del Ponte, napominjući da je neovisnost sudskih procesa posebno važna u kontekstu kompleksnih događaja kao što je to sukob na području bivše Jugoslavije.