Tijekom prošlog tjedna samo u jednom danu u Hrvatskoj se vodilo nestalima ukupno 33 djece do 14 godina, te 99 mladih u dobi od 14 do 18 godina. Većina njih se već nakon dan-dva vratila svojim domovima, svojevoljno ili ih je policija privela. Ali, u međuvremenu, bježe novi, piše Slobodna Dalmacija.
Broj tih mladih "frentera" koji na nekoliko dana izbivaju iz domova stalno raste, pa je tako tijekom prošle godine policija, po dojavi roditelja ili skrbnika, tragala za 118 djece i 655 starijih maloljetnika. Kako dosadašnja iskustva govore, najveći broj tih "izbjeglica" trebali bi se vratiti u svoje domove, bilo roditeljske, bilo odgojne, čim ogladne ili ih pronađe policija, odakle su nam i priopćili te podatke.
Među registriranim "frenterima" više je djevojaka, što ne znači da one više bježe iz kuće, nego da su roditelji, u skladu s tradicijom, više zabrinuti kad im se žensko dijete ne nacrta doma u određeno vrijeme.
Najveći broj tih, policijskim žargonom rečeno, udaljenja, uopće nije registrirano, jer roditelji najčešće ne prijavljuju kratkotrajne nestanke, nego provode vlastitu potragu.
'Među onima koji bježe od roditelja prijavljeno je 20 maloljetnika i 21 maloljetnica, a prijavljen je bio i nestanak troje djece do 14 godina ', ističe Stipe Jagnjić, voditelj Odsjeka maloljetničke delinkvencije, napominjući kako su sve te potrage sretno riješene na način da su se maloljetni bjegunci vratili svojim kućama.
Roditelji uglavnom prijavljuju nestanak djece rano ujutro nakon što se cijelu noć nisu vratili doma, no oni čija su djeca već od ranije sklona skitnji i neodazivanju na mobitel nestanak prijavljuju tek za nekoliko dana.
Maloljetne bjegunce policija većinom nalazi kod prijatelja ili kako šeću po gradu, a čest je slučaj da se sami vrate kući jer se umore od skitnje, ističu iz policije.
Najčešći razlog zbog kojeg mladi krenju u skitnju je avanturizam. Naravno, u skitnju se znaju upuštati i zbog problema u obitelji ili školi.
Zna se dogoditi da se više puta radi o jedno te istoj osobi. U policiji su tako proteklih godina nebrojeno puta tražili istu djevojku koja je bježala iz kuće zbog zabranjene ljubavi. Otac bi uporno prijavljivao njezin nestanak, a kad bi je policija našla i vratila ocu, ona bi mu znala već na prvom semaforu pobjeći iz automobila i otići svom punoljetnom ljubavniku.
Na kraju su od njezina oca oboje morali bježati, a u međuvremenu je cura postala punoljetna i sada u miru živi sa svojim dragim. Romeo i Julija naših dana, nadamo se s happy endom.