Bivši prvi potpredsjednik Vlade i potpredsjednik gospodarstva demantirao je izjave SDP-ove potpredsjednice Vlade Milanke Opačić da vladajuća stranka i premijer Zoran Milanović nisu bili upoznati s prigovorima HNS-a o uvođenju poreza na nekretnine.
'Nakon što je taj prijedlog izašao u javnost, iz Ministarstva financija predstavljen kao gotova stvar, reakcije čelnih ljudi HNS-a bile su da je to preuranjeno i štetno. Taj stav zastupam i ja već dvije godine. Dakle, ne protivim se ideji poreza na nekretnine, ali smatram da je vrlo osjetljivo kako će taj porez izgledati i u kojim će okolnostima biti uveden. Sad te okolnosti nisu dobre, a kako nije bila poštovana ni uobičajena procedura pri donošenju zakonskih akata, razgovarao sam s premijerom i obavijestio ga da će HNS objaviti priopćenje o tome i da je naš stav da treba stati na loptu', rekao je za Večernji list Radimir Čačić.
>> Čačićeva 'pljuska' Liniću: HNS protiv poreza na nekretnine!
>> Milanović: Trebamo sjesti i razgovarati
"Ideja o uvođenju zakona o porezu na imovinu je prisutna i bila je u razgovorima koalicijskih partnera dvije godine, čak i u samoj pripremi Plana 21 - vrlo precizna. Od samog početka ta ideja nikada nije pretpostavljala ni predviđala plaćanje poreza vlasnika nad stambenim prostorom koji koristi. U startu je bilo eliminirano u konceptu. Nakon niza rasprava došlo je do transformacije ideje iz koncepta porez na imovina u porez na nekretnine, dakle promijenjen je koncept", rekao je Čačić.
"Nakon toga o konceptu poreza na nekretnine se razgovaralo u nekoliko navrata u različitim formama članova Vlade, članova užeg kabineta, pa i na samom užem kabinetu, i tu su se stavljale određene primjedbe. Moje, ne samo na visinu djela koji se ne oporezuje što je već spomenuto javnosti, nego i primjerice na regionalnost poreza", kazao je Čačić upozorivši da bi s obzirom na strukturu, uvođenjem tog poreza, koji zamjenjuje prirez, hrvatski kontinentalni dio ostao bez prihoda.
Istaknuo je da je sve o čemu se razgovaralo, kao i niz drugih stvari, trebalo proći kroz utvrđene procedure Vlade, a one pretpostavljaju mišljenja ministarstava, stručnu koordinaciju, pa ministarsku koordinaciju, a tek onda uži kabinet i na kraju Vladu. "Provjeriti, definirati, pripremiti, dogovoriti, s obzirom na to da znače i osjetljivost, a posebno s obzirom na vrijeme recesije u kojem se zakon predlaže. Ništa od toga nije učinjeno, rekao je Čačić.
"Zakon je, a da ga nikada nitko iz Vlade nije vidio, predstavljen po prvi put hrvatskoj javnosti. A tek onda, dan nakon toga, je upućen u procedure Vlade", rekao je predsjednik HNS-a i donedavno prvi potpredsjednik Vlade. Istaknuo je da je jedna stvar ideja i koncept, a druga stvar zakon.
"To su potpuno dvije različite stvari. Puno ideja nije nikada pretočeno u zakone, puno koncepata je bitno promijenjeno i odgođeno i u ovoj Vladi. Ono što je ovdje potpuno krivo je prezentacija izlaska u javnost kao da se radi o gotovom činu, koji stupa na snagu 1. travnja. Gotovo kao da ga je donio Sabor, a nije još ušao niti u procedure mišljenja Vlade, izjavio je predsjednik HNS-a Radimir Čačić.
Na pitanje koji će sada biti potez njegove stranke u koaliciji, rekao je kako očekuje da se napravi ono što je nužno - procedure Vlade, dogovori, tajming koji je primjeren, sve ono što treba. (Hina/D.B.)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.