'Spajaju nas iste vrijednosti, poput demokracije, i interesi među kojima su svakako stabilnost jugoistočne Europe i borba protiv terorizma', kazao je Bradtke.
Veleposlanik Bradtke ne očekuje značajnije promjene glede odnosa SAD-a prema Hrvatskoj kada je u pitanju nova administracija.
'Štoviše, mogu reći da obje stranke, demokratska i republikanska, imaju isti odnos prema Hrvatskoj', kazao je Bradtke podsjetivši da je, primjerice, ratifikacija Protokola o članstvu Hrvatske u NATO-u u američkom Senatu prošla 'nevjerojatno glatko'.
Također je istaknuo da u Obaminu tranzicijskom timu sjede ljudi koji dobro poznaju ovu regiju, navodeći senatora Joea Bidena i Wendy Sherman koja je bila posebna savjetnica za vanjskopolitička pitanja nekadašnje američke državne tajnice Madeleine Albright.
Bradtke je za Hrvatsku rekao da igra vrlo pozitivnu ulogu u regiji, posebice ističući njezin ohrabrujući stav prema Crnoj Gori.
'Hrvatska se iskazala i po pitanju Kosova. Nije to bila laka odluka u svijetlu njezinih odnosa sa Srbijom , ali me veseli da Hrvatska u Prištini otvara veleposlanstvo i da su uspostavljeni direktni letovi Zagreba i Prištine', kazao je Bradtke.
Na upit o viznom režimu, kazao je da se radi o procesu koji ide korak po korak. Objasnio je da se očekuje uvođenje biometrijskih putovnica od strane Hrvatske a potrebno je također potpisati i sporazum o razmjeni informacija.
Otklonio je špekulacije da se ukidanje viznog režima za Hrvatsku veže uz pristup u Europsku uniju.
Američki veleposlanik osvrnuo se i na Međunarodni sud za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji (ICTY), te ocijenio da su neke presude bile 'kontroverzne', navodeći primjer 'vukovarske trojke', da suđenja traju predugo ali i da je taj sud bio potreban.
'Uz sve njegove greške i mane, suradnja sa Haškim sudom je važna', zaključio je Bradtke.
Robert A. Bradtke stupio je na dužnost veleposlanika SAD-a u Hrvatskoj 7. srpnja 2006. godine.