Ministar je rekao da su prvi rezultati akcijskog plana nedvojbeni, nabrojivši pritom i neke antikorupcijske akcije poput 'Indeksa', 'Gruntovnice' ili 'Maestra'. Sve to je obećavajuće, ali je činjenica da je percepcija građana da korupcije ima jako puno, rekao je Šimonović.
>> Šimonović: Stanje u pravosuđu nije idealno, ali ne priječi pregovore
Drži da u borbi protiv korupcije treba krenuti od onoga što je dobro, poput zakona i uskočke vertikale, u kojoj su uz specijalizirano odvjetništvo ustrojeni nacionalni policijski ured i sudski odjeli za postupanje u uskočkim predmetima. 'Treba nastaviti s provođenjem, s vrlo jasnim principima - nitko ne smije biti iznad zakona', kazao je ministar.
Izostalo povjerenje građana
Smatra da je povjerenje građana izostalo jer je očito da korupcije i dalje ima i jer se o njoj jako puno piše u medijima. No, ministar tvrdi da korupcije u Hrvatskoj ima manje nego u nekim europskim državama, uključujući i neke članice EU-a. To ne znači baciti koplje u trnje već se treba uspješno nastavati boriti protiv korupcije jer korupcije ima previše, rekao je.
Predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Željko Jovanović rekao je da su izvršene mjere iz Akcijskog plana ali da rezultati, kao što su povjerenje u sustav i rast sudskih presuda još uvijek izostaju. Jovanović smatra da za iduću godinu treba izraditi novi akcijski plan u kojem bi se naglasak stavio na političku volju te da treba dovršiti reformu pravosuđa i na konkretnim primjerima pokazati da antikorupcijska vertikala funkcionira kako bi se vratilo povjerenje građanima.
Predsjednica GONG-a Sandra Pernar rekla je da je prema izvješću o provedbi akcijskog plana većina mjera izvršena ali da se treba zapitati kolika je stvarna uspješnost. Primjerice u izvješću se navodi da je usvojen određeni zakon ili osnovano određeno tijelo, ali se ne govori je li to proizvelo uspješnost.
'Sve više transparentnosti u tijelima javne vlasti'
Ocjenivši kako u Hrvatskoj nedostaje ocjena učinaka propisa i nadzor nad onim što se donosi i provodi, Pernar je podsjetila da je osnovan ured za procjenu učinka propisa, ali da on još uvijek ne funkcionira. Predsjednik Transparency International Hrvatska Zorisalv Antun Petrović rekao je da je sve više transparentnosti u tijelima javne vlasti i sve manje rupa u zakonima. 'Zakonodavni okvir se unaprjeđuje ima još uvijek puno prostora za napredak u suzbijanju korupcije', rekao je Petrović.
Prema rezultatima ispitivanja percepcije korupcije u Hrvatskoj u 2009., koje je iznio Petrović, najlošije je ocijenjeno pravosuđe (4,4), dok opća ocjena za sva područja iznosi 4,1. Okrugli stol organizirali su Ministarstvo pravosuđe, vladin Ured za udruge, GONG i Transparency International Hrvatska. (Hina)