Kako bi akcija bila čim uspješnija, svi volonteri prvo su na terenu prošli edukaciju stručnjaka iz Hrvatskih šuma. Tako su naučili što i kako se ispravno sadi, nakon čega su, podijeljeni po timovima, zadužili radnu opremu i krenuli u pošumljavanje. Svatko je u timu imao svoju ulogu pa su jedni kopali rupe, drugi umetali sadnice, treći zalijevali, a oni najmanji su sadili sjeme između sadnica. U sadnji su korištene isključivo autohtone vrste, a sadili su se pinjoli, čempresi i primorski bor u sadnicama te crni bor u sjemenu.
Procjena je da je u akciji ovaj vikend posađeno više od deset tisuća novih stabala u sadnicama i sjemenu, što je nadmašilo sva očekivanja organizatora.
„Meni je srce stvarno ispunjeno jer nismo očekivali ovakav odaziv i rezultat. Toliko je bilo pozitivne energije na jednom mjestu da je to predivno. Istovremeno sam i sretan i tužan - sretan jer smo zajedno napravili jako puno posla, a tužan kad vidim koliko je šume uništeno požarima i koliko je još posla pred nama“, izjavio je Igor Spetič, predsjednik Odreda izviđača pomoraca Posejdon i jedan od organizatora akcije.
Na akciji su sudjelovali izviđači iz Solina, Splita, Trogira, Rijeke i Pule, srednjoškolci, studenti, članovi planinarskih društava te učenici svih četiriju solinskih osnovnih škola - OŠ don Lovre Katića, OŠ kraljice Jelene, OŠ Vjekoslav Parać i OŠ kralja Zvonimira. Akciji su se pridružili i mještani Kučina i Mravinaca, na čijem su području požari uzrokovali velike štete. Podršku akciji pružili su i stručnjaci iz Hrvatskih šuma i HGSS-a, Ravnateljstvo civilne zaštite, volonteri Gradskog društva Crvenog križa iz Solina i Makarske, solinski vatrogasci, DVD Solin, DVD Vranjic te Policijska postaja Solin, a veliku podršku projektu, kao i prošle godine, dao je Grad Solin.
Akciju je osobno došao podržati i zamjenik gradonačelnika Grada Solina, gospodin Tihomir Bečko, koji je zahvalio svim okupljenim volonterima na izdvojenom vremenu i pomoći te izjavio kako grad Solin od početka podržava ovu akciju. Bečko je dodao i kako je, uz akcije pošumljavanja, izuzetno bitna i edukacija djece i mladih koje izviđači i drugi partneri kampanje Boranka, edukativnim radionicama u školama, uče o važnosti šuma, zaštiti prirode i učinku klimatskih promjena.
Od ove godine kampanju Boranka službeno podržava i veleposlanstvo Velike Britanije. Britanski veleposlanik, Nj. E. g. Andrew Dalgleish, zajedno s još 15 zaposlenika veleposlanstva, u subotu i nedjelju osobno se pridružio akciji, kao znak podrške zemlji u kojoj veleposlanstvo djeluje i koje je omiljena destinacija tisućama britanskih turista.
"Tu smo zato što je Hrvatska zemlja u kojoj živimo i radimo i znamo koliko je prirode stradalo ovdje u požarima", rekao je veleposlanik Dalgleish. "Tu smo i zato što su i Hrvatska i Velika Britanija bogate prirodnim ljepotama koje želimo očuvati; zato je Velika Britanija ozbiljna u poduzimanju akcija za očuvanje okoliša i borbu protiv klimatskih promjena. Tu smo i zato da pokažemo da svatko od nas može učiniti nešto za našu 'zelenu' budućnost", zaključio je veleposlanik Dalgleish, napomenuvši kako je Velika Britanija prošle godine usvojila 25-godišnji plan za očuvanje okoliša, a sljedeće će godine supredsjedati UN-ovom klimatskom konferencijom.
Oba dana u akciji pošumljavanja sudjelovalo je i 50-ak zaposlenika Raiffeisen banke, glavnog sponzora kampanje Boranka. Ovo je već drugi vikend u kojem njihovi zaposlenici pošumljavaju požarišta Dalmacije u sklopu kampanje Boranka, a najavljen je dolazak zaposlenika banke i na sve ostale akcije pošumljavanja.
Sljedeća akcija pošumljavanja u kampanji Boranka organizirat će se 26. i 27. listopada u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, Splitskog skautskog zbora, Grada Splita, Hrvatskih šuma i ostalih partnera, a pošumljavat će se područje Sitno Gornje u Splitu. Organizatori najavljuju organizirani prijevoz za građane autobusima koji će polaziti s kolodvora u Sukoišanskoj, a svi zainteresirani mogu se prijaviti na info@boranka.hr.