Sabor o alimentacijama i posvajanju djece

Slika nije dostupna
Hrvatski sabor jutros je 26. sjednicu nastavio objedinjenom raspravom o Vladinu i HSS-ovu prijedlogu izmjena i dopuna Obiteljskog zakona, kojima je cilj olakšati ostvarenje prava djece na uzdržavanje i uvjete za posvojenje djeteta.

Ministrica obitelji Jadranka Kosor uvodno je kazala da bi se
predloženim izmjenama omogućilo potraživanje naknade za uzdržavanje (alimentacije) od nastanka te obveze, a ne od podnošenja tužbe, kao što je sada slučaj.

Sudovi bi u parnici za uzdržavanje u obzir uzimali cjelokupno
imovinsko stanje obveznika uzdržavanja, ne samo njegovu plaću, a podatke o imovinskom stanju mogli bi tražiti i dobiti od porezne uprave, policije, HZMO-a i drugih tijela.

Mjesečni iznos alimentacije obračunavao bi se u odnosu na prosječnu mjesečnu plaću u državi i ovisio bi o dobi djeteta - najniža dosuđena alimentacija za dijete do šest godina iznosila bi 18 posto prosječne plaće, od sedam do 12 godina 20 posto, a od 13 do 18 godina 22 posto prosječne neto plaće.

Zakonskim izmjenama omogućilo bi se i da se ovrhom može zahvatiti cjelokupno novčano primanje roditelja koji ne plaća alimentaciju, osim jedne četvrtine prosječne plaće koja mu je potrebna za život.

Parnice za uzdržavanje bi u ime djece vodili centri za socijalnu
skrb, koji bi bili dužni podnijeti kaznenu prijavu protiv roditelja
koji ne plaća alimentaciju.

Ako roditelj pola godine ne bi plaćao dosuđenu alimentaciju, centri za socijalnu skrb bili bi dužni isplaćivati naknadu za uzdržavanje u 50-postotnom iznosu - za dijete do šest godina taj bi iznos bio 410 kuna, od sedam do 12 godina 483 kune, a od 13 do 18 godina 531 kunu.

Vlada predlaže i ukidanje gornje dobne granice za posvajanje - donja granica za posvojitelja i dalje bi bila 21 godina života, a najmanja razlika između posvojitelja i posvojenika morala bi biti 18 godina.

HSS u svom prijedlogu također traži ukidanje gornje dobne granice za posvajanje djece, jer se, po riječima Ljubice Lalić, često događalo da je jedan bračni drug posvojitelj, a da drugi to ne može biti zbog dobne granice, pa kad ovaj prvi umre dijete gubi roditeljsku skrb.

HSS predlaže i mogućnost prevođenja posvojenja s roditeljskim učinkom u posvojenje sa srodničkim učinkom, uz uvjet da posvojitelj to želi, da je posvojenik maloljetan (ako ima više od 12 godina mora dati svoj pristanak), te ako suglasnost da i bračni drug posvojitelja.

O predloženim izmjenama Obiteljskog zakona raspravljaju saborski klubovi.

Povezane teme