Dvojica zagrebačkih policajaca koji su istraživali ubojstvo obitelji Zec u utorak su na suđenju Tomislavu Merčepu različito svjedočili o povezanosti bivšeg pomoćnika ministra unutarnjih poslova sa zločinima nad civilima ratne 1991. godine.
I dok je šef odsjeka za suzbijanje krvnih delikata Esad Paratužić kazao da ne zna za povezanost Merčepa i pripadnika rezervnog sastava MUP-a uhićenih zbog ubojstava, osim što su se 'u narodu nazivali merčepovci', vođa grupe koja je vodila istragu, Ratko Čađo, ustvrdio je da je iz svih razgovora i prikupljene dokumentacije proizlazila veza između osumnjičenih i Merčepa.
'Više ne mogu reći da li se bilo tko od njih pozivao na Tomislava Merčepa', kazao je Čađo te dodao da ne zna tko je bio zapovjednik uhićenim pripadnicima rezervnog sastava MUP-a.
Čađo se prisjetio i da su nestanci nekih civila iz Zagreba 1991. riješeni nakon što su na sudsku medicinu dovezeni leševi pronađeni u selu Bujavice kod Lipika kada je Zbor narodne garde čistio to područje. "O svemu tome smo odgovarajuće dokumente priložili uz kaznenu prijavu koju smo dostavili državnom odvjetništvu", kazao je Čađo, ističući da 'nitko iz sustava ili izvana' nije opstruirao rad policije na tim slučajevima.
Svjedok: Bilo je saznanja da su pripadnici pričuvne postrojbe odgovorni za nestanke
Isto je, što se tiče moguće opstrukcije istrage, kazao i Paratužić koji je kao i njegov tadašnji podređeni rekao da je policijska istraga pokazala da su za smrt obitelji Zec odgovorni Munib Suljić, Igor Mikola, Siniša Rimac, Nebojša Hodak 'i još neke osobe' koje su prilikom uhićenja imali iskaznice rezervnog sastava MUP-a.
Merčepa se tereti da je pripadnicima postrojbe pričuvnog sastava MUP-a kojom je zapovijedao, u javnosti poznatima kao "merčepovci", osobno naređivao nezakonita uhićenja, mučenja i ubojstva civila te da je znao da njegovi podređeni to čine, ali nije ništa učinio da to spriječi.
Po optužnici, 'merčepovci' su od 8. listopada do sredine prosinca 1991. nezakonito uhitili 52 osobe, od kojih su 43 ubili, tri se vode kao nestale, a šest ih je preživjelo mučenja i zlostavljanja na Pakračkoj poljani i u paviljonu na Zagrebačkom velesajmu.
'Nazivali smo se Merčepovom postrojbom, ali to je bila fama'
Među žrtvama su i tri člana obitelji Zec - Mihajlo, Marija i njihova 12-godišnja kći Aleksandra, koji su ubijeni u noći sa 7. na 8. prosinca 1991. Iako su pred istražnim sucem petorica uhićenih "merčepovaca" priznali zločin i protiv njih je podignuta optužnica, oni nikada nisu kazneno odgovarali jer su ispitivani bez odvjetnika.
Merčep od početka tvrdi da nije kriv i poriče da je zapovijedao postrojbom koja se nazivala njegovim imenom.
Suđenje se nastavlja 12. prosinca ispitivanjem novih svjedoka. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook