Riječ je o aferi otkrivenoj u listopadu prošle godine, u kojoj se s curenjem podataka iz policijske akcije povezivao i zamjenik predsjednik HDZ-a te potpredsjednik Sabora Milijan Brkić, koji je 2011. bio zamjenik ravnatelja policije.
No kada se o aferi počelo javno govoriti, doznalo se da je spis nestao u Državnom odvjetništvu te je pokrenut postupak njegove rekonstrukcije. O nestalom spisu potom su uz Brkića ispitani i tadašnja općinska državna odvjetnica Željka Pokupec, bivši načelnik kriminalističke policije Vitomir Bijelić, ali i šef riječkog PNUSKOK-a Božo Barbarić. Taj je policajac 2011. sastavio dokumente u kojima stoji da je Brkića dvoje osumnjičenika u istrazi o prostituciji prokazalo kao krticu, iako svoje tvrdnje naknadno nisu ponovili pred istražnim sucem koji je tada vodio istragu.
Pokupec i Barbarić nakon ispitivanja prošle godine nisu željeli ništa komentirati, dok je Brkić rekao da je "žalosno" da njega terete za probijanje mjera u akciji koju je 2011. vodio kao zamjenik ravnatelja policije, a rezultirala je uhićenjima i sudskim epilogom.
Merkaša i njegove suoptuženike, među kojima mu je i supruga, USKOK tereti da su se udružili zbog primanja i davanja mita, podvođenja i pomaganja u tim nedjelima.
Osim što je ostale navodno povezao u "zajedničko djelovanje" Merkeš je, po tvrdnjama tužiteljstva, "za novčanu naknadu i druge protuusluge", okrivljenicima za koje je znao da organiziraju prostituciju dojavljivao povjerljive podatke o početku i dovršetku policijskih racija usmjerenih na otkrivanje i sprečavanje prostitucije.
Tužiteljstvo ističe da je vodeći zagrebački policajac za prostituciju osobama koje su mu trebale biti meta ''čuvao leđa'' punih šest godina. Osim što ih je obavještavao o policijskim racijama, navodno im je odavao i podatke o tajnom nadzoru, odnosno prisluškivanju telefona i praćenju.
Tijekom istrage Merkaš je sedam mjeseci proveo u istražnom zatvoru, a potom je tužio državu, protiv koje je dobio spor zbog nehumanih uvjeta u Remetincu. No umjesto traženih 50.000 kuna, dosuđeno mu je tek 5000 kuna odštete, ali i obveza podmirenja 4972,50 kuna sudskih troškova. (Hina)