Susanin suprug oduzeo si je život. Bio je u smrtno bolestan. U trenutku kad je okončao život, ona je bila uz njega. 'U početku kad smo razgovarali o tome što namjerava učiniti, on me želio poslati negdje, ali nisam mu to mogla dopustiti. Bili smo u braku 42 godine. Nisam mogla dopustiti da umre sam', ispričala je Susan McArthur.
Ovaj je slučaj iznova otvorio raspravu treba li ili ne dopustiti eutanaziju. 'Postoji točka u kojoj će osoba koja želi umrijeti to i učiniti. To može biti tako da treptanjem pokrene nekakav automatski drip ili slično, ali potpuno je jasno da ni u kojem slučaju to ne smije učiniti netko drugi, osim te osobe', rekao je Lord Charles Leslie Falconer, iz Komisije za potpomognuto samoubojstvo.
U Britaniji je kao i u većini zemalja eutanazija zabranjena. Tako će i ostati, poručuje Vlada. 'Problem je što ima ljudi koji su ranjivi, nemoćni, u depresiji, stari ili bolesni i koji su pod pritiskom da okončaju svoj život iz straha da su financijski ili emocionalni teret za druge. I ti se strahovi posebno pojačavaju u vrijeme recesije kada su mnoge obitelji u novčanim problemima', poručuje dr. Peter Saunders, protivnik eutanazije.
>> Milijarder platio prijenos eutanazije bolesnika na internetu
Eutanazija je legalna u Nizozemskoj, Belgiji, Luksemburgu, Švicarskoj i američkoj saveznoj državi Oregon. Ipak i u tim se zemljama i dalje vodi rasprava tko ima pravo okončati život.