Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je da će se u četvrtak u ministarstvu održati sastanak s organizatorima štrajka u zdravstvenom sustavu, ponovio je da nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva te poručio da neće pristati na ucjene.
"Ponovno smo zaprimili zahtjev za razgovor i mi ćemo ih sutra primiti. Međutim, Ministarstvo zdravstva nema mandat za rješavanje ovog problema", izjavio je Beroš novinarima u Osijeku trećeg dana štrajka laboranata, radioloških tehnologa i medicinskih sestara, u organizaciji sindikata Zajedno.
Sindikat traži povećanje osnovice svojim članovima za 20 posto, izmjenu koeficijenata i da im se vrati naknada za topli obrok.
Beroš je iznio podatak da je u utorak, zbog štrajka, odgođeno 855 pretraga te dodao da je "69 djelatnika u devet zdravstvenih ustanova danas manje u štrajku nego jučer".
Poručio je da ne pristaje na ucjene i štrajk kao metodu pritiska i kaže da je pozvao na razgovor, uz ogradu da on kao ministar zdravstva nema mandat za rješavanje pitanja koeficijenata i osnovice.
Za eventualne nelogičnosti s koeficijentima, ponovio je, nadležno je vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima u okviru Ministarstva pravosuđa, uz sudjelovanje Ministarstva rada.
Za pitanja toplog obroka i osnovice rekao je da su tema socijalnog dijaloga te da počinju uskoro razgovori oko temeljnog kolektivnog ugovora.
Ponovio je i da su materijalna prava svima u javnom sektoru povećana, ali i da se "može uspoređivati samo ono što je usporedivo".
Kao primjer je naveo da su prvostupnici u zdravstvu nezadovoljni koeficijentom 1,97 i traže veći od 2, a takva bi korekcija "u milisekundi izazvala poremećaj u obrazovnom sustavu gdje više educirani učitelji i profesori imaju 2,4".
Što se tiče rada zdravstvenih ustanova u vrijeme štrajka, kaže da se preustrojem nastoje obaviti sve predviđene pretrage i zahvati.
"Ono što ne mogu podržati je otkazivanje operacija kod djece, pogotovo ako je riječ o ozbiljnoj bolesti. Međutim sad ih neću javno apostrofirati, bit će vrijeme kada ćemo razgovarati o tome", rekao je ministar aludirajući na ovotjedno otkazivanje operacije zbog štrajka u KBC-u Zagreb.
Poručio je i da samo liječnik, kao nositelj zdravstvene djelatnosti, može određivati kod kojeg se stanja pacijenta može odgoditi pretraga, pregled ili kontrola.
Govoreći o vozačima saniteta, rekao je da su se pobunili jer vozači vlakića u Nacionalnom parku imaju 18 eura veću plaću, a objašnjenje je Ministarstva rada, koje uspoređuje koeficijente, da vozači vlakića voze 20, 30 i 40 turista.
"Sve ima svoju drugu stranu. Od razgovora nitko ne bježi, međutim, to mjesto nije Ministarstvo zdravstva, već vijeće za evaluaciju učinaka uredbe o koeficijentima", ponovio je ministar u Osijeku gdje je obilježena 150. obljetnica tamošnjeg KBC-a.
Sindikat Zajedno: Odazvat ćemo se sastanku u Ministarstvu
Iz Sindikata Zajedno u srijedu popodne su izvijestili da će se odazvati sastanku u Ministarstvu zdravstva premda zasad nisu dobili službeni poziv nego su za njega saznali iz medija te poručili da sam sastanak ne znači i prekid štrajka.
"Za to sam saznao iz medija, mi još nismo dobili poziv za sastanak u Ministarstvu zdravstva. Poslali smo dopis zbog naših pacijenata, da riješimo ovu farsu. Naslovili smo dopis i na Vladu tako da se ministar Beroš ne može izvlačiti da to nije samo njegova jurisdikcija. To je jurisdikcija Vlade", rekao je predsjednik sindikata Krunoslav Kušec.
Podsjetio je da su zatražili i točan datum kada će sindikalni zahtjevi biti ispunjeni. "Mi smo spremni na razgovore da se riješe naša pitanja, ne odmah naravno. Tražit ćemo da nam se nešto zajamči pisanim putem", istaknuo je.
Dopredsjednica Sindikata Sanda Alić ranije je navela da će štrajk zdravstvenih djelatnika, koji zasad traje tri dana, prestati čim ih Ministarstvo pozove na razgovor oko njihovih zahtjeva, no Kušec je pojasnio da se kolegica "krivo izrazila" pa je došlo do krive interpretacije. "Naravno da se neće štrajk prekinuti jednim pozivom. Moramo vidjeti što ćemo se dogovoriti na tom sastanku i hoće li pristati na naše uvjete", istaknuo je.
Beroš je rekao da nema mandat za rješavanje njihovih zahtjeva i da neće pristati na ucjene.
"Ne znam kome da se onda obratimo. Ministarstvu turizma? Ministarstvo zdravstva je nadležno za zdravstveni sektor. I kada su išli koeficijenti, sudjelovalo je Ministarstvo zdravstva. No, zbog toga smo uputili poziv za sastankom i Vladi koja je zadužena za cijeli državni aparat", napomenuo je Kušec.
Dodao je da još nemaju točan datum kada će se sastati Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća na koje ih upućuje Ministarstvo zdravstva, uz napomenu da se "ni time ne bi riješio problem" jer se, kaže, tek onda mora formirati radna skupina, što može potrajati mjesecima i godinama. "Mi samo tražimo konkretne datume i da se taj proces ubrza. Ne očekujemo da će to biti sutra, ali ne može to trajati nekoliko godina", rekao je Kušec.
Između ostalog, Kušec je naveo da će Sindikat zajedno kao reprezentativni sindikat prisustvovati i pregovorima za Temeljni kolektivni ugovor (TKU) za javne službe.