Prije svega , Vukovar su znali prije rata nazivati Mali Beč. Sada se ovaj pravi Beč, želi uvjeriti koliko je Vukovar pogodan i povoljan za ulaganja. A on to zasigurno jest. Ako u vukovarskoj zoni otvorite tvrtku nećete plaćati porez na dobit, nećete plaćati komunalne doprinose, a niti radna snaga nije pretjerano skupa. Bečki holding skup je 50 tvrtki s više od 15 tisuća zaposlenih. Danas su samo skenirali stanje u Vukovaru, a veoma brzo će se odlučiti gdje će ulagati svoj novac.
Zona oslobođena poreza i doprinosa primamljivo je zazvučala bečkim ulagačima. Iako su u Vukovar došli tek snimiti stanje ,domaćin im je nabacio nekoliko ideja. 'Zamislite ovdje tvornicu kozmetike,, ili mljekaru. Zamislite da ovdje proizvodite Mozart kugle', izjavio je Željko Sabo, gradonačelnik Vukovara. No, više od čokolade, Bečane zanima gospodarenje otpadom te nove tehnologije. 'Zanimaju nas i riječna luka, aerodrom, željeznica i sva mjesta gdje možemo primijeniti nove tehnologije, rekao je Wilhelm Fleck, direktor Odjela za energiju i tehnologije.
Beč nudi pomoć u novim tehnologijama
Slobodna mjesta u vukovarskoj poreznoj oazi brzo se pune. Niski ili nikakvi porezi mamac su ulagačima. Gradonačelnik Sabo kaže kako ulagače grad oslobađa poreza na dobit određeni niz godina, a u gospodarskoj zoni, dobivaju besplatnu kompletnu infrastrukturu, bez plaćanja komunalnog doprinosa. 'Bečki holding može pomoći Vukovaru u novim tehnologijama, ali možemo pronaći i druge privatne ulagače', istaknuo je Helmut Jarabek, direktor Bečkog holdinga. Iako samo u bečku komunalnu infrastrukturu na godinu ulaže 6 milijardi kuna, proračun austrijskog diva nije za javnost.
No, nije tajna da Holding ulaže po cijeloj Europi. Na tvornicu obuće i vukovarski VUPIK, isto tako su bacili oko. Odluku o ulaganjima u Vukovar, naposljetku, ipak će donijeti u Beču.