Na konferenciji se raspravljalo o razvoju elektroničke demokracije te primjeni novih standarda savjetovanja državnih tijela i građana u postupcima donošenja zakona, a konferenciju su zajednički organizirali vladin Ured za udruge i Hrvatska informacijsko-dokumentacijska referalna agencija. Na konferenciji su, među inima, sudjelovali predsjednik Hrvatskoga sabora Luka Bebić, potpredsjednik Vlade Slobodan Uzelac, veleposlanik kraljevine Španjolske Manuel Salazar, izaslanica predsjednika Republike Ankica Marinović i državni tajnik u Ministarstvu uprave Davor Ljubanović.
Naglasivši važnost građana u demokraciji i njihove komunikacije s tijelima javne vlasti, Bebić je istaknuo da je otvorenost svih državnih tijela koja donose odluke koje utječu na javnost ‘odlika demokratskih sustava’. Također, dodao je, aktivno sudjelovanje građana u procesu donošenju odluka uvjetovano je njihovom informiranošću, a tu je, istaknuo je, važno ‘odgovorno djelovanje nezavisnih medija’. Sabor kao tijelo koje donosi zakone, istaknuo je, ulaže maksimalne napore u komunikaciji s građanima. U prilog tome, naveo je da od 34 saborska savjetodavna tijela, u radu 22 sudjeluju predstavnici zainteresirane stručne javnosti, udruga i organizacija civilnog društva.
‘U ta je saborska radna tijela putem javnog, vrlo transparentnog postupka imenovano preko stotinu predstavnika organizacija civilnog društva, što pokazuje spremnost Sabora da se otvori komunikaciji s javnošću u svim ključnim pitanjima’, naglasio je. U kontekstu hrvatskog ulaska u EU, Bebić je kazao kako bi Sabor trebao jačati svoju ulogu kako glavna spona između Hrvatske i građana s europskim institucijama. Hrvatska do kraja godine mora imati svog predstavnika u Europskom parlamentu koji će biti posrednik u komuniciranju, naglasio je te istaknuo da će Sabor vrlo skoro otvoriti i profil na internetskoj društvenoj mreži 'Facebook'.
Potpredsjednik Vlade Uzelac istaknuo je da je u kontekstu završetka pregovora o ulasku u EU nužno uspostaviti što konkretniju komunikaciju o svim aspektima punopravnog članstva i to prvenstveno sa stajališta kvalitete života građana. A 21. stoljeće, elektronički svijet, stvara svaki dan nove oblike te komunikacije s građanima i njihova potreba za sudjelovanjem u odlučivanju je sve veća, dodao je.
Veleposlanik Salazar naglasio je važnost informiranja javnosti i njezina sudjelovanja u procesu donošenja odluka u kontekstu suzbijanja kriminala i korupcije. Državni tajnik Ljubanović istaknuo je da otvorenost i pristupačnost tijela javne vlasti znače ‘jačanje vladavine prava’. Javna uprava mora stalno osluškivati građane kako bi bila dobra uprava, kazao je. (Hina)