Gradska zastupnica Katarina Fuček (HDZ) je upitala jesu li gradske vlasti dobro promislile prije poskupljenja vode, smeća, parkinga, ukopa i usluga na tržnicama i ustvrdila da poskupljenje nema veze sa smanjenjem proračuna (sa 7 na 6,5 milijardi kuna), već s neracionalnim trošenjem.
"Ne može se sve prebacivati na građane i činiti dobročinstvo na njihov račun" rekla je Fuček.
Gradonačelnik Bandić je odgovorio da nitko ne podiže cijene iz hira i da poskupljenja imaju vezu s proračunom koji je "preko noći" ostao bez 780 milijuna kuna.
"To bi i bolji tim od moga bacilo na pleća", rekao je i dodao da neće tražiti alibi za svoje poteze, ali da Gradsko poglavarstvo mora ponekad donositi i one manje popularne odluke.
Pritom je naglasio da neće "rezati socijalna prava, kapitalne gradske projekte i zajedničke projekte s Vladom".
NHS traži da se odustane od poskupljenja
Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) u današnjem su pismu zatražili od zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića da odustane od najavljenih poskupljenja komunalnih usluga i time ne preopterećuje već prezadužene obiteljske proračune.
Nije ugodno ni ohrabrujuće krajem godine pročitati najave da je gradska uprava odlučila na samom početku iduće godine poskupjeti komunalne usluge u već ionako preskupom Zagrebu, ističe NHS u pismu.
"Nemojte od građana dodatno naplaćivati sredstva bez kojih je Grad ostao zbog promjena u državnom poreznom sustavu, pa i pod cijenu da se pojedini planirani projekti uspore ili ostave za neko drugo razdoblje, jer se ovako čini da građani moraju platiti cijenu predizbornih nadmudrivanja i sučeljavanja državnih i gradskih vlasti".
Ne može se poreći da u posljednjih nekoliko godina Zagreb oživljava te da je njegovim građanima sve ugodnije živjeti. No, sve to ima svoju cijenu, a Zagrepčani je plaćaju i najvišim prirezom u zemlji.
NHS upozorava Bandića da prosječna zagrebačka plaća jedva pokriva 90 posto minimalne potrošačke košarice četveročlane obitelji, a u to nisu uračunati troškovi osobnog automobila, obrazovanja, lijekova, godišnjeg odmora, sportskih aktivnosti ili podstanarstva. Uračunaju li se i ti troškovi, pokrivenost košarice plaćom pada ispod 50 posto.
Uz troškove prehrane najveće opterećenje košarice su komunalne usluge, pa svako povećanje njihovih cijena izravno udara na standard obitelji, upozorava NHS.