Bandić smjernicama namjerava uštedjeti oko 300 milijuna kuna, a mjere trebaju razraditi ovlašteni uredi u roku od 15 dana uz pomoć Ekonomskog i razvojnog savjeta gradonačelnika koji ih je i predložio.
Smjernice su usklađena s poslodavcima i sindikatima, a voditelj ureda Hrvatske udruge sindikata Mario Iveković rekao je kako se nada da neće 'ostati mrtvo slovo na papiru', posebice dio koji govori o dobroj Gradskoj upravi, prevenciji, suzbijanju i kažnjavanju mita i korupcije.
Prva je mjera proračunska štednja, a najavljeno je smanjenje plaća gradskih dužnosnika i zastupnika za deset posto, uštede od korisnika gradskog proračuna i od Gradske uprave po pet posto te snižavanje operativnih troškova Zagrebačkog holdinga za 10 posto.
Zamrzavanje cijena svih komunalnih usluga
Druga je mjera zaštita osobnoga i obiteljskog standarda Zagrepčana, koja uključuje zamrzavanje cijena svih komunalnih usluga 2009. i 2010., privremeno zaustavljanje novog zapošljavanja u upravi, smanjenje komunalnog doprinosa do 10 posto, subvencioniranje jedan posto kamate na kredite za kupnju prvog stana bračnih parova i obnove pročelja zgrada stare zagrebačke jezgre (25 posto) te zaključivanje ugovora o doživotnom uzdržavanju starijih građana.
Treća mjera odnosi se na pomoć i olakšavanje poslovanja obrtnicima i poduzetnicima, a uključuje gradnju obrtničkog centra, osnutak interventnog fonda za realizaciju poduzetničkih projekata gospodarski važnih za grad Zagreb, subvencije kamata na kredite - četiri posto za izvozne programe i tri posto za ostale razvojne programe te refinanciranje kamata do tri posto za proizvodnu djelatnost.
Investicije u infrastrukturi vrijedne 1,5 milijarda kuna
Zagrebački strateški razvojni projekti od 2009. do 2013. četvrta su mjera koja uključuje investicije u komunalnoj infrastrukturi vrijedne 1,5 milijarda kuna u tri godine.
Riječ je o novim niskopodnim tramvajima, prigradskoj željeznici, mostovima (Jarun, Bundek, vrijednost oko 280 milijuna kuna), garažama (Klaićeva, Trg S. Radića, Trg maršala Tita), Kongresnom centru, Obrtničkome razvojnom centru, novoj remizi, zagrebačkome modelu stanogradnje (Podbrežje), gradnji socijalnih stanova u suradnji s Crkvom, školama i vrtićima, domovima za starije i nemoćne, Veletržnici, sljemenskoj žičari, 'Janku Gredelju', 'Zagrepčanki', stadionu u Maksimiru, pročistaču otpadnih voda, odlagalištu otpada na Jakuševcu te Ustanovi za rehabilitaciju hendikepiranih osoba. Navodi se i osnutak povjerenstva za urbanu komasaciju.
Peta mjera nosi naziv 'dobra Gradska uprava', a uključuje prihvaćanje etičkih kodeksa ponašanja prema Europskoj povelji Parlamentarne skupštine za Gradsku upravu i Zagrebački holding.
Rebalans proračuna nakon izbora
Šesta mjera su zajednički projekti Republike Hrvatske i grada Zagreba, kojima grad predlaže Vladi smanjenje vodnog doprinosa 50 posto za stambenu gradnju i a oslobađenje od tog doprinosa pri gradnji socijalnih i javno-najamnih stanova.
Kad je riječ o zajedničkim ulaganjima, navedene su Terme Zagreb, Sveučilišna bolnica, Glazbena akademija, regulacija rijeke Save, Zračna luka Zagreb, studentski domovi te škole i atelijeri (Vlaška).
Pročelnik Gradskog ureda za financije Slavko Kojić rekao je da će rebalansa proračuna sigurno biti jer to traži sama preraspodjela. 'Pričekat ćemo da prođu izbori. Tko god bio na vlasti, morat će raditi rebalans proračuna i nadajmo se da neće biti velikih podbačaja prihoda proračuna', rekao je Kojić.