U trošnoj kućici živi 72-godišnja Minka Maltarić sa sinom. Primaju socijalnu pomoć od 1.200 kuna. Nekoliko mjeseci nisu uspijevali plaćati odvoz smeća. Nakupio se dug od 624 kune.'Dojde policija. (Pitaju) vi ste Maltarić Minka? Da, a kaj sad? - Budete išli s nama. Kud? - Na sud. Ma kakev sud, dotarkelj me u zatvor!', prepričava gospođa Minka.
Dan prije ovršitelji su ovrhom pokušali naplatiti dugovanje. 'Ženska veli pa što ćemo plijenit kad vidiš da bakica tu ima stare kredence, pa jednega televizora, to ne možemo plijeniti bakici', priča dalje gospođa Minka.
>> Sisak: Ovrha gradskog proračuna zbog otpremnina
Nije neuobičajena praksa da se novčana kazna iz prekršajnog postupka zamijeni kaznom zatvora. U protekloj godini takvih je primjera bilo 1.025. Jedan dan zatvora otplaćuje 300 kuna duga, no moguće je provesti najmanje tri dana u zatvoru.
Baki Minki dug se s kamatama popeo na tisuću kuna. U zatvoru je sjedila pet dana. Iako je bolesna, ćeliju je dijelila s još četiri zatvorenice. Najteže joj je, kaže, bilo prilikom otključavanja i zaključavanja ćelije. 'To je za mene jedna velika bol, to za mene nije počinak, jer ja nikada nisam bila iza rešetaka', rekla je.
Najviše je ljuti što oni koji duguju milijune slobodno šeću. Privilegije koje vrijede za jedne, ona nije imala. Primjerice, 81.493 građana Hrvatske duguje porez u najmanjem iznosu od 15 tisuća kuna. Nudi im se mogućnost obročnog plaćanja, pljenidbom nekretnina ili odgode. Sudsku presudu mogu zamijeniti za društveno koristan rad. Slobodu ne moraju izgubiti. 'Neka im Bog plaća za ovu krivicu, to sam samo rekla, neka im Bog plaća za ovu krivicu što su meni napravili' kaže baka Minka.
Nije uobičajeno da se zbog komunalnog duga ide u zatvor, poručuju iz Ministarstva pravosuđa. Stoga su zatražili očitovanje suda koji je ovakvu odluku donio.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook