"Ako su točni medijski napisi da je jedan od razloga odlaska Predsjednice Hrvatske u posjetu Turskoj razgovor o izmjenama izbornog zakonodavstva u BiH i intervencija predsjednika Erdogana po tom pitanju, onda je to proizvod potpuno pogrešnog razumijevanja mojih prijateljskih odnosa s predsjednikom Erdoganom i odnosa BiH i Turske", rekao je Izetbegović za portal Faktor koji se smatra jako bliskim njegovoj Stranci demokratske akcije (SDA).
Istaknuo je da se Turska nikada nije miješala u unutarnje odnose u BiH.
"Naprotiv, potpuno se korektno odnosila prema našoj državi, snažno podržavajući njezine jasne i ranije definirane prioritete koji se odnose na članstvo u Europskoj uniji i NATO-u, reformske procese i ekonomski napredak. Turska vodi smirujuću i stabilizirajuću politiku u cijeloj regiji", dodao je bošnjački član državnog vrha.
Potvrdio je kako se od Turske može očekivati potpora, no ne za izmjene izbornog zakona onako kako to očekuju bosanskohercegovački Hrvati, nego za presudu u predmetu Međunarodnog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu koji se odnosi na provedbu prava nacionalnih manjina.
"Na temelju dosadašnjih odnosa, od Turske možemo očekivati načelnu potporu BiH u skladu sa stavovima Vijeća Europske unije za vanjsku politiku, koje naglašava potrebu provedbe presude Sejdić-Finci i izmjene izbornog zakona koji neće prodonijeti daljim nacionalnim podjelama", rekao je Izetbegović.
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović danas popodne razgovarat će s turskim predsjednikom Erdoganom, a jedna od tema bit će i lobiranje za izmjene izbornog zakona BiH kako bi se osigurala ravnopravnost Hrvata u BiH s ostala dva naroda. (Hina)