I u zagrebačkoj Traumatološkoj bolnici potvrdili su da su 30. svibnja primili mladića s težim stupnjem opeklina opasnim za život na većoj površini tijela te da je priključen na uređaje za održavanje života, ali nisu mogli reći je li točno, kako navode mediji, da je opečen pri dugom tuširanju vrelom vodom. Do nesretnog događaja došlo je krajem mjeseca kada se bolesni mladić namazao se vlastitim fekalijama, a nakon tuširanja koža mu se počela ljuštiti i otpadati s tijela. U Centru demantiraju da je bilo riječ o vreloj vodi. Predstojnica stacionara i zdravstvene skrbi u Centru za autizam Tanja Biloglav opovrgava nagađanja po kojima je štićenik namjerno opečen i ističe da je riječ o nesretnom slučaju pri tuširanju štićenika s višestrukim psihomotoričkim oštećenjima, kojega zbog specifičnih zdravstvenih tegoba moraju tuširati više puta na dan.
'Štićenik je pod terapijom koja dovodi do preosjetljivosti kože'
Korisnik godinama koristi medikamentoznu terapiju koja dovodi do preosjetljivosti kože. Višegodišnje često tuširanje također dovodi do preosjetljivosti kože na bilo kakve vanjske podražaje, stoji u pisanoj izjavi predstojnice Biloglav. Pri brisanju štićenika nakon tuširanja primijećeno je crvenilo i ljuštenje kože pa je vozilom Centra prevezen u Novu bolnicu, iz koje je dalje prevezen u Kliniku za traumatologiju, tvrdi predstojnica Biloglav. Djelatnik koji ga je tuširao udaljen je s radnog mjesta zbog šoka u kojem je bio i dok se ne ispitaju sve okolnosti događaja. Ni u jednom trenutku nije se pokušavalo ništa zataškati, a u tom je trenutku bio prioritet pobrinuti se za korisnika, ističe Tanja Biloglav.
'Greškom rekli kako štićenik nema roditelje'
Tvrdi, također, da djelatnici Centra nisu namjerno, nego pogreškom, u bolnici rekli kako štićenik nema roditelje, a da roditelji su o slučaju obaviješteni kasnije navečer. Stručni tim Centra sastao se te je o cijelom događaju obavijestio Policijsku postaju u Dubravi. Također je sazvano povjerenstvo za sigurnost korisnika u Centru u kojem su, osim djelatnika, članovi roditelji, policijski službenici, liječnica i socijalni radnici, te je 'sve objedinjeno i poslano Ministarstvu prosvjete i Gradskom uredu', stoji u izjavi predstojnice Biloglav, koja izražava duboko žaljenje korisniku i njegovim roditeljima.
Slučaj prijavila majka
Glasnogovornica zagrebačke policije Aleksandra Ljuba izjavila je kako je cijeli slučaj policiji prijavila majka ozlijeđenog korisnika, i to tek 2. lipnja, dva dana nakon što je s teškim opeklinama primljen u bolnicu. Zajedno s podružnicama u Splitu i Rijeci, Centar za autizam trenutačno brine za oko 250 štićenika. Riječ je o osobama koje su sklone agresiji i autoagresiji. U skromnim uvjetima - njihovi djelatnici rade 365 dana u godini, od 0 do 24, u tri smjene.
(Hina)