Stanje istraživanja i znanosti na zagrebačkome Sveučilištu bila je jedna od tema jučerašnje sjednice Senata o kojoj su novinari danas obavješteni, a kako je najavila prorektorica Melita Kovačević, zbog ozbiljnosti stanja o tom problemu će se sveučilište još oglašavati.
Prorektorica je ukazala i na nedostatak zanimanja medija za ta pitanja te upozorila da nikada do sada nije bio takav odnos prema znanosti i istraživanjima na sveučilištu što bi moglo dovesti do toga da će u skoroj budućnosti, ako se situacija brzo ne promijeni nabolje, sveučilište služiti kao institucija za obrazovanje bakalaureata, ali više ne kvalitetnoga master studija, a o vrsnim doktorskim studijima neće se moći ni govoriti.
>> Promovirano 339 novih doktora znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Ustvrdila je alarmantan pad financiranja istraživanja na sveučilištu - čak za 50 posto i tomu dodala još jedan problem koji smatra ozbiljnim, a to je da od danas, tj. 31. listopada 2012., prestaje financiranje nacionalnih znanstvenih projekata. Prorektorica je napomenula da od promjene Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost do danas još nije imenovan novi Upravni odbor pa se tako ulazi u vakuum koji, smatra, ne može dugo trajati.
Kovačević je podsjetila da najnoviji okvirni projekt Europske unije "Horizon 2020", u sklopu kojega će se od 2014. do 2020. s 80 milijuna eura financirati istraživački tehnologijski i inovacijski projekt, utvrđuje kako se ne mogu smanjivati sredstva za financiranje znanosti i istraživanja. Naime, jedan od ciljeva toga projekta jest i ojačati znanstvenu poziciju EU poticanjem najviše razine istraživanja iznosom od gotovo 24,6 milijardi eura. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook