Osuđenoj je u kaznu uračunato i vrijeme provedeno u pritvoru u kojemu je od 19. ožujka 2005. kada je i počinila zločin.
Vrhovni sud je potvrdio da je optužena prekoračila granice nužne obrane, kao što je to utvrdio i zadarski Županijski sud, ali je odlučio kaznu smanjiti za tri godine.
Sud nije udovoljio zahtjevu obrane da se Anu Magaš oslobodi, niti je uvažio stav da je ubojstvo počinila u nužnoj obrani jer je spašavala život od supruga Lucijana (33) koji ju je napao. Također nije udovoljeno zahtjevu obrane da se ukine prvostupanjska presuda i ponovi suđenje pred drugim sudom.
Žalbu tužiteljstva, koje je tražilo još veću kaznu, vrhovni su suci u cijelosti odbili.
Branitelji osuđenice Jadranka Sloković i Ljubiša Drageljević
zadovoljni su smanjenjem kazne, no smatraju da je s obzirom na sve okolnosti kaznenog djela kazna trebala biti još blaža.
"Presuda je kompromis između zahtjeva za ukidanjem i povećanjem kazne. Smatramo da je kazna previsoka jer sudska praksa za prekoračenje nužne obrane poznaje puno blaže kazne", kazala je Jadranka Sloković, s kojom se složio i Drageljević.
Oni su, naime, na sjednici povodom žalbi na prvostupanjsku presudu u siječnju ove godine citirali 20-ak presuda Vrhovnog suda u kojima je u pravilu za prekoračenje nužne obrane dosuđeno dvije ili tri godine zatvora.
Vrhovni je sud zaključio da, suprotno tvrdnjama optužene, u pobijanoj presudi nema proturječnosti, niti su razlozi na kojima se zasniva nejasni. Također je utvrdio da je činjenično stanje potpuno i pravilno utvrđeno te da su zaključci prvostupanjskog suda o ocjeni vjerodostojnosti iskaza ispitanih svjedoka i analizi svih ostalih izvedenih dokaza logični, zakoniti i pravilni.
Sud je dao za pravo prvostupanjskom sudu koji je prihvatio obranu optužene da je bila napadnuta, da ju je u kuhinji suprug držao rukama za vrat i noge i da je ona s kuhinjskog elementa uzela nož i braneći se od njegovog napada ubola ga dok su se nalazili sučelice.
Međutim, vrhovni suci smatraju da je optužena, ubodom nožem u supruga, prekoračila nužnu obranu, odnosno da je suprugov napad mogla odbiti i "obranom manjeg intenziteta" i na "manje pogibeljan način", a ne tako snažnim udarcem noža u desnu stranu leđa da je oštrica noža ušla u grudni koš.
"Mogla je odbiti napad npr. ubadanjem u neki drugi dio tijela a ne upravo tamo gdje su smješteni vitalni organi", stoji, među ostalim u obrazloženju presude.
Suci smatraju da je Ana Magaš tijekom nasrtaja supruga bila sposobna rasuđivati i izabrati obranu slabijeg intenziteta.
Pri ublažavanju kazne Vrhovni sud je uzeo u obzir ponašanje Ane Magaš prije i nakon zločina, te "ukupnost društvenih i osobnih uzroka koji su pridonijeli počinjenju konkretnog kaznenog djela".
"Odmjerenom kaznom zatvora u trajanju pet godina optimalno će se ispuniti zahtjevi kako generalne, tako i specijalne prevencije", zaključuje Vrhovni sud.
Ana Magaš prvi je put na zadarskom sudu osuđena zbog klasičnog ubojstva na devet i pol godina, no Vrhovni je sud presudu ukinuo i odredio novo suđenju. Ponovna osuđujuća presuda lani je izazvala negodovanje nevladinih udruga koje se bore za prava žena.
Pravomoćna presuda Ani Magaš objavljena je na internetskoj stranici Vrhovnog suda.