Andrija Hrgović, Mirkov brat, pobjednik 293. sinjske alke

Slavodobitnik 293. sinjske alke, viteškog nadmetanja dugog gotovo tri stoljeća je alkar Andrija Hrgović koji je pogotkom u sridu u trećoj utrci završio natjecanje bez pripetavanja.

Andrija Hrgović brat je bivšeg igrača Hajduka Mirka Hrgovića, koji je proteklih dana bio u središtu medijske pozornosti zbog protivljenja Bad Blue Boysa njegovu dolasku u Dinamo.

Hrgović, koji je lani osvojio čoju, ukupno je sakupio osam punata, u prvoj utrci dva, a u drugoj i trećoj po tri.

U dosadašnjim natjecanjima najmanje punata, njih pet, zabilježeno je 1979., a najviše 1932. kada je nakon čak sedam pripetavanja ostvareno 16 punata.

Izaslanik predsjednika Stjepana Mesića general Mladen Kruljac predao je pobjedniku Andriji Hrgoviću zlatni prsten i zlatnu plaketu pokrovitelja Alke predsjednika Mesića.

Slavodobitniku je pripala i novčana nagrada od 45 tisuća kuna. On je u tri utrke skupio osam punata, a pogotkom u sridu u trećoj utrci završio je natjecanje bez pripetavanja.

Nakon što je alkarski vojvoda Ivan Čikara natjecanje proglasio otvorenim, s početkom prve utrke počeo je padati jak pljusak, ali nije spriječio alkare u viteškom nadmetanju.

Vojvoda je prije natjecanja pozdravio uzvanike, izaslanika predsjednika Republike koji je pokrovitelj Alke, general pukovnika Mladena Kruljaca, potpredsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa, ministre, predstavnike Crkve, među kojima i kardinala Vinka Puljića, predstavnike kulturnih ustanova te gospodarstvenike.

Posebice je pozdravio puk sinjskoga kraja i Hrvatske, iseljenike, branitelje i generale te dosadašnje alkarske vojvode i generala Mirka Norca.

Ustvrdio je kako je Domovinski rat pokazao kako se istinski poštuje, ljubi i voli ono što je sveto - domovina i obitelj, ali i ocijenio kako postoje oni koji bi željeli da se sve zaboravi i izbriše.

Sinjska alka osnovana je neposredno nakon 1715. Te godine Sinjani su uz malu pomoć mletačke milicije odbili tursku vojsku.

U spomen na tu pobjedu i kako bi potomcima sačuvali ratnički duh djedova, Sinjani su osnovali Alku.

Predsjednik VAD-a: S protokolom Vlade nije bilo neusklađenosti 

Predsjednik Viteškog alkarskog društva (VAD) Stipe Jukić izjavio je sinoć da nije bilo nikakvih neusklađenosti između organizatora Alke i protokola Vlade, a što neki mediji navode kao razlog zbog kojega premijer Ivo Sander i predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić nisu došli na 293. sinjsku alku.

Na upit kako komentira nedolazak Sanadera i Bebića predsjednik VAD-a Stipe Jukić kazao je da ne postoje nikakvi razlozi po pitanju protokolarnih neusklađenosti između organizatora Alke i protokola Vlade te da je "vjerojatno druga službena spriječenost bila u pitanju da Ivo Sanader i Luka Bebić ne nazoče alkarskim svečanostima".

Glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun poslijepodne je izjavio da se premijer neplanirano duže zadržao u službenom posjetu otoku Šolti, gdje je, među ostalim, otvorio novoizgrađenu trajektnu luku Rogač.

No, neki mediji nagađaju da su Sander i Bebić bojkotirali Alku nezadovoljni protokolom jer je VAD središnje mjesto u svečanoj loži predvidio za izaslanika predsjednika države Stjepana Mesića, generala Mladena Kruljca.

Među novinarima su se pojavila i nagađanja da premijer nije došao u Sinj kako bi izbjegao mogući susret sa Zvonkom Bušićem, koji je u SAD-u zbog terorizma odslužio 32-godišnju zatvorsku kaznu. Spominjalo se i da je dolazak otkazan zbog premijerovih iznenadnih zdravstvenih tegoba. To je novinarima u Sinju opovrgnuo ministar zdravstva i socijalne skrbi Zdravko Milinović.

"Premijer Sanader je jedna od najzdravijih osoba u Hrvatskoj, to vam tvrdim kao ministar zdravstva", rekao je Milinović.

Sinjski gradonačelnik Ivan Nasić izjavio je, pak, kako nije razočaran premijerovim nedolaskom na Alku, ali je dodao da ga je ipak očekivao.