Iz EU fondova osigurano je ukupno 725,5 milijuna kuna pa će se prijave zainteresiranih bolnica zaprimati i dalje. Novac će bolnice utrošiti na infrastrukturne radove, nabavu medicinske opreme i nadoknadu administrativnog provođenja projekta, a na svečanom potpisivanju ugovora najavljeno je da će sredstva dobiti još 13 bolnica.
"Zadovoljan sam da je nakon poziva u kratkom roku zaprimljen čitav niz vrlo kvalitetnih i korisnih projekata za unapređenje stanja u hrvatskom zdravstvu", rekao je premijer Andrej Plenković, dodajući da će na ova sredstva Ministarstvo zdravstva dodati još sto milijuna kuna.
"To je dobro u kontekstu naše šire politike za unapređenje hrvatskog zdravstvenog sustava, za ostvarivanje prioritetnih ciljeva Vlade, gdje će svi hrvatski ljudi imati odgovarajuću zdravstvenu zaštitu", poručio je Plenković.
Gabrijela Žalac, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije, rekla je da je 28 bolnica pokazalo interes za ova sredstva te najavila da će natječaj biti otvoren do 2020. godine. "U sljedeća dva do tri mjeseca potpisat ćemo ugovore za još oko 500 milijuna kuna. Najavljujem i dodatna dva natječaja koja će biti uskoro objavljena od preko 350 milijuna kuna. Radi se o poboljšavanju pristupa primarnoj i hitnoj zdravstvenoj zaštiti s naglaskom na udaljena područja", rekla je Žalac, dodajući da je sigurna da će za resor zdravstva biti još milijardu kuna.
"Ovim smo pokazali da se u tišini može napraviti puno i da se u 90 dana može napraviti veliki iskorak. Pokazali smo da su nam važne sve hrvatske bolnice i da u sve moramo ulagati", rekao je Milan Kujundžić, ministar zdravstva, dodajući da je ovo tek početak i da će se ulagati i u druge bolnice. "Mi ćemo u Vladi učiniti sve da novci žurno dođu u Hrvatsku i da se zanove i sagrade hrvatske bolnice", rekao je Kujundžić.
Tomislav Petric, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata iz EU-a (SAFU) je otkrio da je vrijednost pojedinačnih ugovora između 15 i 50 milijuna kuna.