OSRH u misiji NATO-a

Plenković prelomio: O slanju hrvatskih vojnika u misiju pomoći Ukrajini odlučit će Sabor

Premijer Plenković ustvrdio je da Milanović laže i manipulira kad je riječ o slanju hrvatskih časnika u misiju NATO-a za potporu Ukrajini. O potpori misijama NATO-a sada će odlučiti Sabor, a za izglasavanje je potrebna dvotrećinska većina.

Nakon što predsjednik Zoran Milanović nije dao suglasnost za odlazak hrvatskih časnika u misiju NATO-a kao potporu Ukrajini, Plenković je na sjednici Vlade optužio predsjednika Republike da laže.

"Ni na koji način ranije nije naznačio saveznicima da ima nešto protiv toga kad je sudjelovao na NATO sastanku, a sada, dva i pol mjeseca nakon toga, on je uskratio suglasnost Ministarstvu obrane i ponovno ugrozio naš kredibilitet kod naših NATO saveznika", rekao je Plenković na sjednici Vlade u četvrtak. 

Milanović je dao suglasnost za 12 od 13 misija koje je tražila Vlada, ali ne i za Ukrajinu jer smatra da bi se Hrvatska na taj način mogla uvući u rat. Nakon što je PRH odbio dati suglasnost, o odlasku hrvatskih časnika u misiju odlučivat će Sabor, a potrebna je dvotrećinska većina. 

"Razina obmana i laži koje on širi na ovu temu je nezapamćena. Predstavlja narodu neku tobožnju ugrozu za hrvatske vojnike. Pozivamo zastupnike u Saboru da ne pristaju slijediti politiku koja je suprotna hrvatskim interesima, da se ponašamo kao da ne vidimo rusku agresiju na Ukrajinu", naglasio je Plenković te dodao da Ukrajina nije daleko od Hrvatske. 

"Nema razloga da ne pokažemo solidarnost, uključujući i vojnu potporu Ukrajini", ustvrdio je premijer. "Ovakva manipulacija koja služi samo za Milanovićevu kampanju je nezapamćena. Nikakve zaštite nacionalnih interesa ovdje nema, to je jedna laž i obmana". 

Odluka na Saboru, dvotrećinskom većinom 

Vlada je u četvrtak u Sabor uputila 13 odluka o slanju pripadnika Oružanih snaga u vojne misije NATO-a i EU, među kojima je i obučna potpora Ukrajini za koju predsjednik Zoran Milanović nije dao suglasnost, a premijer Andrej Plenković apelirao na zastupnike da dobro razmisle kod glasanja.

S obzirom na to da predsjednik i Vrhovni zapovjednik Oružanih snaga nije dao suglasnost za slanje naših vojnika u Njemačku kako bi obučavali ukrajinske vojnike, a kako, naglasio je, ne bi Hrvatsku uvlačio u taj rat, za izglasavanje te odluke je u Saboru potrebna dvotrećinska većina.

Plenković je zastupnike pozvao da ne pristaju na slijeđenje Milanovićeve politike koja je, naglasio je, suprotna hrvatskim nacionalnim interesima.

"SDP, Možemo i ostali, neka dobro razmisle kako će glasati kada ovo dođe u Sabor, to su ozbiljni tragovi koji ostavljaju upitnike jesmo li mi dio zapadnog kruga ili možda želimo ići pod ruske skute. A uskrata suglasnosti se ne može nikako drugačije razumjeti. Apeliramo na zastupnike da misle svojom glavom, a ne da ju zabijaju u pijesak i služe kao nojevi u Milanovićevoj predsjedničkoj kampanji, a medije molimo da istinito i objektivno izvještavaju o ovoj temi", naglasio je.

Zelenski dolazi u Dubrovnik 

Premijer je najavio i kako će Hrvatska idućeg tjedna biti domaćin summita u Dubrovniku, a na koji će doći i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. S njime će Vlada potpisati i Sporazum koji se odnosi na cjelovitu suradnju Hrvatske s Ukrajinom s fokusom na naše iskustvo u procesuiranje ratnih zločina, u humanitarnom razminiranju, kao i općenitoj potpori Ukrajini.

Vlada je nacrt Sporazuma o dugoročnoj suradnji i potpori između RH i Ukrajine usvojila na sjednici, a na snazi će biti 10 godina, naveo je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman.

Pročitajte i ovo To traje mjesecima Brod pun eksploziva za Izrael stoji u Jadranu: Čekaju dozvolu Hrvatske za pristajanje u luku?

Pročitajte i ovo Strašna tragedija Strava u Dugom Selu: U vojarni pronađen mrtav vojnik